Alerty IMGW. Wichury i śnieżyce suną przez Polskę. Ostrzeżenia dla 13 województw

W weekend za sprawą nadal znajdującego się nad krajem cyklonu spodziewać się możemy silnego wiatru, śnieżyc, spadku temperatury, a w wielu miejscach w Polsce także oblodzeń. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej rozszerzył listę województw objętych ostrzeżeniami meteorologicznymi. Synoptycy apelują o ostrożność.

Niż przemieszczający się znad centralnej Polski na północny wschód Europy spowoduje napływ coraz chłodniejszych mas powietrza. W wielu miejscach prognozowane są opady śniegu oraz silny wiatr. Synoptycy ostrzegają także przed oblodzeniami. W związku z dynamicznymi warunkami atmosferycznymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 13 województw. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Alerty IMGW.  Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

W sobotę 11 marca prognozowana maksymalna temperatura powietrza wyniesie 6-7 st. C na Mazowszu i wschodzie. Na pozostałych obszarach kraju termometry wskażą 3-4 st. C na zachodzie oraz 1-2 stopnie na północy. W związku z niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi, które mogą wystąpić na terenie niemal całego kraju, IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano w województwach:

 • dolnośląskim (w południowej części województwa);
 • opolskim;
 • śląskim;
 • małopolskim;
 • podkarpackim;
 • świętokrzyskim;
 • lubelskim;
 • mazowieckim (w powiatach południowych);
 • łódzkim (z wyłączeniem powiatów: łęczyckiego, kutnowskiego, łowickiego; skierniewickiego, Skierniewice);
 • zachodniopomorskim (w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim);
 • pomorskim (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim);
 • warmińsko-mazurskim (w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim).

Alerty dotyczą wiatru o średniej prędkości do 40 do 55 km/h, w porywach do 80-85 km/h. Najsilniejsze podmuchy wystąpią jednak na wybrzeżu.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami

Oprócz silnego wiatru synoptycy z IMGW ostrzegają przed oblodzeniami. Te mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla kierowców. Żółte alerty ogłoszono dla województw: śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego (w powiatach południowych i wschodnich) oraz łódzkiego. Tam ostrzeżenia obowiązywać będą do godziny 8 w niedzielę 12 marca. Oprócz tego od godziny 17 w sobotę do godziny 8 rano w niedzielę wydano ostrzeżenia w województwie podlaskim. Alerty pierwszego stopnia będą obowiązywać także między godziną 18 w sobotę a 8 w niedzielę w województwach podkarpackim i lubelskim.

Alerty IMGW przed intensywnymi opadami śniegu

Dla południowej części kraju wydano także alerty ostrzegające przed intensywnymi opadami śniegu. 11 marca obowiązywać one będą w województwach: śląskim, w powiatach cieszyńskim i żywieckim oraz w małopolskim w powiecie tatrzańskim. Na tych obszarach prognozowane są opady śniegu 500 metrów nad poziomem morza, które powodować mogą przyrost pokrywy śnieżnej do 12 centymetrów.

Więcej o: