Przewodniczący Rady Mediów Narodowych prosi o dokumentowanie gróźb pod adresem mediów publicznych

Aleksandra Boryń
Krzysztof Czabański zwrócił się z prośbą do dziennikarzy pracujących w państwowych mediach o dokumentowanie wszystkich gróźb, jakie otrzymują. Jak ustalił portal Wirtualne Media, Rada Mediów Narodowych ma niebawem zająć się sprawą Radia Szczecin, które zamieściło informacje pozwalające na zidentyfikowanie ofiar byłego samorządowca skazanego za pedofilię.

"Zwracam się z prośbą o dokumentowanie przypadków kierowania gróźb pod adresem spółek mediów publicznych i ich pracowników, a także dewastacji mienia należącego do tych spółek" – napisał Krzysztof Czabański w piśmie skierowanym do TVP, Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i jego rozgłośni regionalnych.

"Uprzejmie proszę o przekazywanie takich informacji do Rady Mediów Narodowych" – dodaje przewodniczący.

Posiedzenie Rady Mediów Narodowych ws. Radia Szczecin 

29 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Radia Szczecin ukazał się artykuł autorstwa Tomasza Duklanowskiego, w którym pisał o Krzysztofie F. byłym współpracowniku polityków PO skazanym za podanie narkotyków oraz molestowanie seksualne dwójki nastolatków. Opisał sprawę, która została zakończona, sprawcę skazano prawomocnie (nieprawomocny wyrok zapadł w lipcu 2021). W swoim materiale ujawnił wiek oraz zdanie wskazujące na działalność polityczną ich matki, informację tę opublikowało też TVP Info. W związku z podaniem tych informacji możliwe było zidentyfikowanie ofiar byłego samorządowca.

3 marca posłanka Filiks poinformowała, że jej syn, Mikołaj, nie żyje. We wtorek 7 marca odbył się jego pogrzeb, sprawą jego śmierci zajmuje się prokuratura. Politycy zarzucają Radiu Szczecin i TVP Info, że publikacja przyczyniła się do identyfikacji ofiar pedofila, a to "zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy".

W następstwie tych wydarzeń, Radio Szczecin od kilku dni otrzymuje pogróżki, a we wtorek ktoś oblał wejście radia farbą. Ograniczono zamieszczanie komentarzy w mediach społecznościowych. Rada Mediów Narodowych twierdzi, że zajmie się sprawą Radia Szczecin. Jak ustaliły Wirtualne Media, to pomysł szefa RMN, Krzysztofa Czabańskiego. Z kolei inny z członków Rady, Marek Rutka, chce nadzwyczajne posiedzenia Rady, na którym złoży wniosek o odwołanie prezesa stacji w Szczecinie. - W tym radiu ewidentnie zabrakło nadzoru, prezes powinien ponieść konsekwencje - uzasadnia w rozmowie z WM Marek Rutka.

TVP Info niezagrożone? Projekt obywatelski odrzucony 

W tym tygodniu w Sejmie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił projekt obywatelski "Stop TVP Info", pod którym zebrano ponad 100 tys. podpisów. W środę Sejm rozpoczął pierwsze czytanie i debatę nad ustawą. Propozycja zakładała likwidację abonamentu RTV i zakaz tworzenia serwisów informacyjnych przez publicznego nadawcę, co w praktyce oznaczałoby koniec TVP Info.

- To, co zrobił Duklanowski i wasze media jest obrzydliwe. Doprowadziliście do śmierci dziecka. Gdzie jest granica do której się posuniecie? Ta telewizja musi być zlikwidowana, a wszyscy, którzy są za to odpowiedzialni, odpowiedzą przed Bogiem i przed prokuraturą - mówił Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. 

Ostatecznie Sejm większością głosów PiS odrzucił obywatelski projekt.

Więcej o: