Czy Jan Paweł II ukrywał przypadki pedofilii? Polacy podzieleni [SONDAŻ]

Co trzeci Polak uważa, że Jan Paweł II "ukrywał przestępstwa seksualne w Kościele katolickim", ale prawie taki sam odsetek ankietowanych w to nie wierzy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. W innym badaniu sprawdzono, czy po publikacjach o tym, co papież wiedział na temat pedofilii wśród księży, Polacy zmienili zdanie na jego temat.

W ubiegłym tygodniu telewizja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". To kolejny odcinek cyklu "Bielmo" o pedofilii w Kościele katolickim. Tym razem autor przedstawił dowody, które wskazują, że w latach 1964-78 metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła tuszował pedofilię podległych mu księży.

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Wy chcecie zapisać Jana Pawła II do PiS". Terlecki odpowiedział: "Wstyd, panie Kowal"

W reakcji na reportaż Sejm przyjął uchwałę o obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Był to projekt autorstwa PiS, do którego dołączono fragmenty podobnego projektu przygotowanego przez PSL. Za uchwałą zagłosowało 271 posłów, 43 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Mimo obecności na sali 125 posłów KO w ogóle nie zagłosowało, wyłamała się tylko Joanna Fabisiak, która poparła uchwałę.

Czy reportaż Gutowskiego wpłynął na to, jak Polacy oceniają Jana Pawła II?

Pracownia SW Research na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita" przeprowadziła sondaż, w którym zapytała uczestników: "Jak publikacje na temat tego, że Jan Paweł II, jeszcze zanim został papieżem, wiedział o przypadkach pedofilii w polskim Kościele, zmienia Pani/Pana ocenę papieża-Polaka?".

  • 34,7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia Jana Pawła II gorzej niż dotychczas.
  • Lepiej ocenia papieża 5,9 proc. respondentów.
  • 44,8 proc. badanych stwierdziło, że reportaż "Franciszkańska 3" i podobne publikacje nie wpływają na ich ocenę dorobku papieża.
  • 14,6 proc. ankietowanych nie słyszało o tej sprawie.

"Czy Jan Paweł II ukrywał przestępstwa seksualne księży?". Opinie Polaków podzielone

Podobny sondaż wykonało United Surveys dla Wirtualnej Polski. Respondentów zapytano: "Czy pana/pani zdaniem Jan Paweł II ukrywał przestępstwa seksualne w Kościele katolickim?". Zdania są bardzo podzielone:

  • 32,2 proc. badanych odpowiedziało twierdząco: 15,8 proc. "zdecydowanie tak", a 19,4 proc. "raczej tak".
  • 32,6 proc. respondentów odpowiedziało przecząco: 20,5 proc. "zdecydowanie nie", a 12,1 proc. "raczej nie".
  • 32,2 proc. odpowiedziało "nie wiem / trudno powiedzieć".

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony 7-8 marca 2023 r. wśród użytkowników panelu on-line, w grupie 800 pełnoletnich osób. Z kolei sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 9 marca 2023 r. metodą CATI na próbie tysiąca osób.

Więcej o: