W czasie mszy prowadzący homilię wielokrotnie odnosili się do osoby papieża i jego dorobku.
Profesor Akademii Katolickiej w Warszawie Ksiądz profesor Robert Skrzypczak powiedział, że zniszczyć świętość to zniszczyć wszystko.
Podkreślił, że świat dziwi się, że Polacy niszczą ikonę światowego katolicyzmu. - Słyszałem w tych dniach od moich przyjaciół z Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych - Co wy Polacy robicie? Niszczycie swojego najważniejszego ambasadora sprawy polskiej na świecie. Człowieka najbardziej ukochanego przez ludzi starszych i młodych, niezastąpioną ikonę - wyobrażenie światowego katolicyzmu. - dodał ksiądz Skrzypczak.
Jak dodawał profesor Akademii Katolickiej: - Nietrudno, zauważyć, że główne działa w antypedofilskiej krucjacie przeciw autorytetowi moralnemu kościoła wystawili heroldowie nowoczesnego nihilizmu. Czyżby niektórym, jak dym w oczy działało nauczanie papieża nawołującego do wierności małżeńskiej, do czystości narzeczonych, do celibatu księży i do respektowania życia ludzkiego w każdej postaci?
- Za wieloma oskarżeniami o pedofilię, jak przyznał mediolański kryminolog Luka Stefanoni kryje się również "frustracja świata laickiego niemogącego zaatakować kościoła w obszarach mocniejszych, z tego względu zdecydowanego na zadawanie łatwiejszych ciosów" - dodał ksiądz profesor Robert Skrzypczak.
Wszelkie przypominanie o dorobku papieża Polaka jest nawiązaniem do reportażu "Franciszkańska 3" o Janie Pawle II, gdzie ujawniono szczegóły dotyczące tuszowania przez niego pedofilii w Kościele. Autor, Marcin Gutowski, opisał przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na ich działania ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.
Na koniec Eucharystii proboszcz Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd podziękował parlamentarzystom za obronę dobrego imienia świętego Jana Pawła II.
- Pani marszałek szczególnie dziękuję za słowa, które wypowiedziała, że "Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo i żebyśmy nie dali się podzielić". Oraz te słowa, na zakończenie swojego wczorajszego orędzia, które wybrzmiały z ust pani marszałek - "Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku świętym Janie Pawle II". Bóg zapłać - podsumował ksiądz prałat.
We mszy świętej uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, reprezentanci samorządów, mieszkańcy stolicy oraz delegacje górników i wiernych.10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Kolejna msza święta w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędzie się 16 kwietnia o 19.00.