Termiczne starcie pór roku. Cyklon Diethelm przyniesie opady deszczu, śnieżyce i wichury

Dynamicznie rozwijająca się procesy atmosferyczne przyniosą w pogodzie sporo zmian. Już w piątek dojdzie do termicznego starcia dwóch pór roku. Na południu dominować będzie wysoka temperatura, podczas gdy północnym regionom kraju towarzyszyć będą śnieżyce i mrozy. Dodatkowo w weekend nad Polską znajdzie się Cyklon Diethelm, który oprócz intensywnego deszczu przyniesie także silne wichury.

Według prognoz pogoda na nadchodzące dni zapowiada się niezwykle zmiennie. Na południu temperatura miejscami może dochodzić do nawet 17 st., podczas gdy na północy będzie to ledwie kilka stopni powyżej zera. Dodatkowo już w nocy z 10 na 11 marca nad Polskę wkroczy cyklon Diethelm, który zgodnie z wyliczeniami synoptyków przyniesie załamanie pogody niemal w całym kraju.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Prognoza pogody. Termiczne starcie pór roku w kraju 

Od kilku dni synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej notują duże różnice temperatury pomiędzy północnymi a południowymi regionami Polski. W nadchodzący weekend różnica ta ma się pogłębić jeszcze bardziej. Podczas gdy na północy prognozowana jest temperatura poniżej normy wieloletniej, wynosząca zaledwie kilka st. C. na południu według portalu dobrapogoda24.pl norma ma zostać przekroczona o nawet 12 st.C. Oznacza to, że termometry mogą wskazywać nawet 17 st. C. 

Cyklon Diethelm dotrze nad Polskę. Przyniesie ulewy i silny wiatr

To nie koniec zmiennych warunków atmosferycznych. W nocy z 10 na 11 marca nad Polską znajdzie się cyklon Diethelm. Według przeprowadzonych wyliczeń numerycznych, niż przyniesie intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami nawet śniegu. Niebezpieczne okazać się mogą wichury. Zawieje w połączeniu z opadami śniegu mogą powodować zamiecie.

Silny wiatr wystąpi na obszarze niemal całego kraju. Miejscami może osiągnąć nawet do 100 km/h. Zdaniem ekspertów z serwisu dobrapogoda24.pl, jeżeli wyliczenia się potwierdzą, IMGW wyda stosowne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślają jednak, że przy tak dynamicznie zmieniającej się pogodzie wszelkie scenariusze obarczone są dużą niepewnością.

Więcej o: