"Wyrażając ogromne współczucie wobec najbliższych Mikołaja, pragniemy podkreślić, że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa. Tym samym, mając na uwadze stosowne postępowania i przede wszystkim wolę najbliższych, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy.
Zwracamy także uwagę, że w ten sam sposób sprawę relacjonowały inne media, w dziesiątkach publikacji.
Jednocześnie jesteśmy przerażeni i przytłoczeni rozmiarem hejtu wobec każdego pracownika Radia Szczecin.
Mamy również przekonanie, że w obliczu dramatu i przeżywania żałoby, najlepsze będzie uspokojenie emocji oraz wzajemny szacunek, co pozwoli na zbadanie wszystkich okoliczności tragedii, bez niesprawiedliwych osądów.
Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin Wojciech Włodarski"
Przypomnijmy, 29 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Radia Szczecin ukazał się artykuł autorstwa Tomasza Duklanowskiego, w którym pisał o Krzysztofie F. byłym współpracowniku polityków PO skazanym za podanie narkotyków oraz molestowanie seksualne dwójki nastolatków. Opisał sprawę, która została zakończona, sprawcę skazano prawomocnie (nieprawomocny wyrok zapadł w lipcu 2021). W swoim materiale ujawnił wiek oraz zdanie wskazujące na działalność polityczną ich matki. W związku z podaniem tych informacji możliwe było zidentyfikowanie ofiar byłego samorządowca.
3 marca posłanka Magdalena Filiks poinformowała o śmierci swojego syna Mikołaja. Jego pogrzeb odbył się 7 marca. W sprawie śmierci chłopca trwa postępowanie prokuratury.
Politycy zarzucają Radiu Szczecin, że publikacja przyczyniła się do identyfikacji ofiar pedofila, "co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy". W związku z tym szef KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu w tej sprawie wobec TVP Info oraz Radia Szczecin.
Późnym wieczorem we wtorek siedziba Radia Szczecin została oblana czerwoną farbą przez nieznanego sprawcę. Więcej na ten temat:
Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatków między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).
Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>