Wojsko wzywa na ćwiczenia osoby bez doświadczenia w armii. Pracowników jakich zawodów to dotyczy?

Wojsko Polskie zaplanowało przeszkolić w tym roku 200 tysięcy żołnierzy rezerwy pasywnej. Oprócz tego zamierza wezwać do ćwiczeń maksymalnie trzy tysiące osób bez dotychczasowego doświadczenia, wykonujące zawód, który jest aktualnie potrzebny w armii. Ile potrwają ćwiczenia i kto może spodziewać się wezwania?

Rezerwiści, kobiety i osoby bez doświadczenia wchodzą w grono osób, które w tym roku zamierza przeszkolić Wojsko Polskie. Celem jest uzupełnienie potrzeb Sił Zbrojnych, zarówno pod względem liczebnym, jak i kwalifikacyjnym. Osoby z konkretnych zawodów są obecnie szczególnie potrzebne w wojsku. Zapewnienie im szkolenia, pozwoli im zapoznać się ze specyfiką służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz wideo Czy rekompensaty zachęcą potencjalnych rekrutów do wojska?

Czy powodem wezwania na obowiązkowe ćwiczenia jest wojna w Ukrainie?

- Planujemy przeszkolenie maksymalnie 200 tys. żołnierzy rezerwy pasywnej. Liczba ta nie odbiega zasadniczo od założeń z 2021, czy 2022 roku. Sytuacja geopolityczna nie ma na to żadnego wpływu - zapewnia rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w rozmowie z PAP.

W przypadku osób powołanych na ćwiczenia, bez przysięgi wojskowej, szkolenie potrwa maksymalnie dwa dni, które z założenia mają trwać w trakcie weekendu. Kiedy złożą przysięgę, zostaną im nadane przydziały mobilizacyjne. Rezerwiści, którzy już posiadają doświadczenie wojskowe, spędzą na ćwiczeniach do 16 dni. Większość szkoleń nie przekracza jednak 5-6 dni.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Marianna Schreiber relacjonuje pobyt w wojsku Marianna Schreiber relacjonuje w sieci szkolenie wojskowe. "Nie do pomyślenia"

Jakie zawody mogą spodziewać się wezwania do ćwiczeń w wojsku?

Wojsko obecnie potrzebuje osób, które zajmują się medycyną. W szczególności lekarzy i pielęgniarek. Potrzebni są również weterynarze dla wojskowych koni i psów. Mile widziani są tłumacze, informatycy, kierowcy i elektrotechnicy.

Od decyzji ws. wezwania mogą odwołać się osoby, które nie posiadają zastępstwa, a prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, samotni rodzice lub opiekunowie osób chorych.

Wojsko Polskie. Ćwiczenia pod kryptonimem Tumak-21 w okolicy Nowogrodu w Podlaskiem. Bierze w nich udział 16 Dywizja Zmechanizowana oraz żołnierze NATO ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona? Sondaż

Więcej o: