Rezerwiści, kobiety i osoby bez doświadczenia wchodzą w grono osób, które w tym roku zamierza przeszkolić Wojsko Polskie. Celem jest uzupełnienie potrzeb Sił Zbrojnych, zarówno pod względem liczebnym, jak i kwalifikacyjnym. Osoby z konkretnych zawodów są obecnie szczególnie potrzebne w wojsku. Zapewnienie im szkolenia, pozwoli im zapoznać się ze specyfiką służby wojskowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
- Planujemy przeszkolenie maksymalnie 200 tys. żołnierzy rezerwy pasywnej. Liczba ta nie odbiega zasadniczo od założeń z 2021, czy 2022 roku. Sytuacja geopolityczna nie ma na to żadnego wpływu - zapewnia rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w rozmowie z PAP.
W przypadku osób powołanych na ćwiczenia, bez przysięgi wojskowej, szkolenie potrwa maksymalnie dwa dni, które z założenia mają trwać w trakcie weekendu. Kiedy złożą przysięgę, zostaną im nadane przydziały mobilizacyjne. Rezerwiści, którzy już posiadają doświadczenie wojskowe, spędzą na ćwiczeniach do 16 dni. Większość szkoleń nie przekracza jednak 5-6 dni.
Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.
Wojsko obecnie potrzebuje osób, które zajmują się medycyną. W szczególności lekarzy i pielęgniarek. Potrzebni są również weterynarze dla wojskowych koni i psów. Mile widziani są tłumacze, informatycy, kierowcy i elektrotechnicy.
Od decyzji ws. wezwania mogą odwołać się osoby, które nie posiadają zastępstwa, a prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, samotni rodzice lub opiekunowie osób chorych.