Politycy prawicy dołączają do Morawieckiego i zmieniają swoje zdjęcia. W tle Jan Paweł II

Po premierze reportażu ujawniającego tuszowanie przez kardynała Karola Wojtyłę przypadków pedofilii w Kościele, w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy. Zaraz po emisji materiału premier Mateusz Morawiecki zaktualizował swoje zdjęcie w tle, na które wybrał podobiznę Jana Pawła II. Niedługo później dołączyli do niego inni politycy obozu władzy.

Mateusz Morawiecki zaktualizował swoje zdjęcie w tle w poniedziałek 5 marca na około dwie godziny po premierze reportażu "Franciszkańska 3" emitowanego przez TVN24. Jako nową fotografię wybrał obrazek przedstawiający Jana Pawła II, opatrzony cytatem: "Nie lękajcie się". Niedługo później podobne zdjęcia zaczęli publikować inni politycy z obozu władzy. 

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Politycy prawicy zmieniają swoje zdjęcia. W tle podobizna Jana Pawła II

Premier zmienił swoje zdjęcia zarówno na koncie na Twitterze, jak i na Facebooku. Miało to miejsce na krótko po emisji reportażu Marcina Gutowskiego o tuszowaniu przez kardynała Karola Wojtyłę przypadków pedofilii w Kościele. Post o zmianie fotografii nie został opatrzony żadnym komentarzem szefa rządu.

Podobny obrazek w tle z wizerunkiem Jana Pawła II oraz napisem "Nie lękajcie się" ustawił na Twitterze także członek kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Również w poniedziałek w mediach społecznościowych byłej europosłanki Beaty Kempy pojawiło się zdjęcie Jana Pawła II z opisem: "Święty Janie Pawle II - módl się za Polskę!".

Głos w sprawie zabrała również Solidarna Polska. Na oficjalnym profilu partii na Twitterze udostępniono fotografię przedstawiającą byłego papieża z napisem: "Murem za św. Janem Pawłem II! Nie dla opluwania autorytetów".

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne)Księża odkryli kamerę w zakrystii, gdzie przebierali się księża i ministranci

Episkopat zareagował na reportaż ws. Jana Pawła II

Reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego wyemitowany został w poniedziałek na antenie TVN24. Z materiału wynika, że Karol Wojtyła w latach 1964-1978, kiedy sprawował funkcję metropolity krakowskiego, wiedział o molestowaniu seksualnym dzieci, których dopuszczali się małopolscy duchowni. Reporter dotarł do osób, które miały osobiście informować ówczesnego kardynała o przypadkach pedofilii wśród jego podwładnych, a także do dokumentów kościelnych potwierdzających jego zaniechania w tych sprawach.

Do informacji przekazanych w reportażu z cyklu "Bielmo" odnieśli się przedstawiciele polskiego Kościoła. W oświadczeniu opublikowanym 7 marca przez Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski można przeczytać, że część z ustaleń zawartych w materiale "była już szeroko komentowana". Dodatkowo zdaniem episkopatu w przypadku jednej ze spraw w związku z tym, że została "zaprezentowana nie na podstawie dochodzenia prokuratorskiego lub sądowego, ale akt służb bezpieczeństwa PRL-u", nie może zostać ustalona kwalifikacja czynów przypisywanych jednemu z duchownych. Więcej o stanowisku episkopatu można przeczytać w tym artykule:

Więcej o: