Alkomaty w Sejmie. Straż Marszałkowska na celowniku. Do kontroli krew, mocz, a nawet pot

Rząd pracuje w szybkim trybie nad szczegółowymi regulacjami dotyczącymi badania strażników w parlamencie na obecność w organizmie alkoholu i narkotyków. W rozporządzeniu opisano nawet, jak dokonać dezynfekcji skóry - podaje "Rzeczpospolita".

Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej mają być badani m.in. na obecność alkoholu, opioidów, amfetaminy, kokainy, tetrahydrokanabinoli i benzodiazepinów. Rząd pracuje w szybkim trybie nad projektem rozporządzenia, z którego wynika, że kontroli ma podlegać nie tylko wydychane powietrze, ślina, krew i mocz, lecz nawet pot - pisze "Rzeczpospolita".

Pierwsze ślubowanie pracowników Straży MarszałkowskiejFala odejść ze Straży Marszałkowskiej. Brakuje chętnych do ochrony Sejmu

Sejm. Strażnicy zostaną przebadani. Rząd przygotowuje rozporządzenie

Podlegająca marszałkowi Sejmu Straż Marszałkowska to uzbrojona formacja strzegąca bezpieczeństwa parlamentu. W 2018 roku przeszła reformę. Rozporządzenie, które według gazety powstaje w rządzie, jest bardzo szczegółowe i zapewne również w istotny sposób wpłynie na formację.

Projektowane przepisy przewidują m.in., że "badanie wydychanego powietrza przeprowadza się w sposób nieinwazyjny przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu metodą spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektrochemicznego". W rozporządzeniu wymieniono również nazwy procedur ambulatoryjnych w kontekście badań krwi. Wyjaśniono także, jak dokonać dezynfekcji skóry przed nakłuciem i w jakiej temperaturze powinno przechowywać się probówki z krwią lub moczem.

27.10.2020, Sejm, Jarosław Kaczyński pilnowany przez Straż Marszałkowską podczas obrad SejmuUstawa zwiększa emerytury Straży Marszałkowskiej. Są wyższe niż te policji

Zmiany w Kodeksie pracy dotknęły też Straż Marszałkowską

Centrum Informacyjne Sejmu podkreśla, że rozporządzenie jest pochodną zmian w kodeksie pracy. "Ustawa zawiera analogiczne regulacje odnoszące się do policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Służby Ochrony Państwa" - wyjaśnia gazecie CIS.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chodzi o nowelizację kodeksu pracy, która przede wszystkim wprowadziła przepisy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej, ale też zapewniła pracodawcom możliwość kontroli swoich pracowników pod kątem obecności alkoholu i innych środków w organizmie. Nowelizacja kodeksu pracy zawiera też przepisy dotyczące Straży Marszałkowskiej. "Komendant ma obowiązek niedopuszczenia podległego mu funkcjonariusza do służby w przypadku stawienia się przez niego do służby w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości" - czytamy w przepisach.

"Choć prace nad rozporządzeniem są skutkiem zmian w kodeksie, pojawiają się w korzystnym momencie dla sejmowych władz, bo w ostatnich latach następuje duża rotacja w Straży Marszałkowskiej. Duża grupa starszych funkcjonariuszy, skuszonych przywilejami emerytalnymi, odeszła ze służby, a nowi często nie wytrzymują w niej długo" - pisze "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Thun: W Sejmie mamy w większości mężczyzn i to oni by decydowali o aborcji
Więcej o: