Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Czy jest to konieczne?

Nadchodząca wiosna oznacza, że już w tym miesiącu czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do przodu, co będzie oznaczało krótszy sen. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni? Czy jest to konieczne?

Wraz z nadejściem wiosny przychodzi również obowiązek zmiany czasu. Co roku w marcu, mimo rosnących głosów sprzeciwu, przesuwamy wskazówki naszych zegarków. W tym miesiącu godzinę zmienimy z 2 na 3. Kiedy dokładnie zmienić czas z zimowego na letni?

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Zmiana czasu na letni wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zmiana czasu nastąpi więc w nocy z 25 na 26 marca. Przejście na czas letni jest szczególnie niekorzystne dla osób ceniących sobie długi sen. W marcu przesuwamy wskazówki zegarków o jedną pełną godzinę do przodu tj. z 2 na 3. Oznacza to więc, że śpimy godzinę krócej. Są jednak też dobre strony. W związku ze zmianą czasu będziemy mogli dłużej cieszyć się promieniami słońca. 

zmiana czasu (zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu będzie zlikwidowana? Nie tak prędko. Jest odpowiedź rządu

Czy zmiana czasu jest obowiązkowa?

Mimo rosnących głosów sprzeciwu wobec zmian czasu procedura ta jest nadal obowiązkowa w naszym kraju. W październiku 2022 roku IBRiS na zlecenie Radia Zet przeprowadził sondaż, w którym zadano pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?". Wówczas aż 47,2 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a kolejne 29,8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej tak". 

Więcej na temat sondażu przeczytasz w tym artykule:

Na zniesienie zmiany czasu jednak się nie zapowiada. A przynajmniej nie przez kolejnych kilka lat. Zmiany czasu w Unii Europejskiej określa dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wielokrotnie podkreślało, że nie pracuje nad zniesieniem zmian czas i będzie kontynuować wypełnianie obowiązujących regulacji KE dotyczących czasu zimowego i letniego przynajmniej do 2026 roku.

Więcej o: