Asystent Czarnka zmienił zdanie ws. urodzin w operze. "Poprosiłem fundację o dokonanie płatności"

Asystent Przemysława Czarnka, który miał świętować urodziny w operze we Wrocławiu w rozmowie z "Faktem" twierdził, że za imprezę zapłacił z własnych pieniędzy. Teraz Bartosz Rybak przyznaje, że za catering zapłaciła fundacja, której zresztą doradza. - Jest to zgodne z prawem - stwierdził Rybak.

"Fakt" opisał imprezę urodzinową, w której udział miał wziąć minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Z informacji dziennika wynika, że organizatorem był asystent ministra Bartosz Rybak. Uczestnicy najpierw obejrzeli "Cyganerię" w Operze Wrocławskiej. Następnie miała odbyć się dalsza część spotkania. Rybak zapewniał 25 lutego, że koszt imprezy poniósł z własnych pieniędzy. Dziennikarze "Faktu" ustalili jednak, że catering opłacony był przez Instytut Europejski Pro Civium - fundacji, której doradza Bartosz Rybak. 

Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i NaukiCzarnek w obstawie SOP. "Nie było Bayer Full, choć lubię też taką muzykę"

Impreza urodzinowa w Operze Wrocławskiej. Bartosz Rybak o kosztach

Informator dziennika przekazał, że w sprawie urodzin wystawiono fakturę opiewającą na ponad 20 tysięcy złotych. W ostatniej rozmowie z "Faktem" Bartosz Rybak już nie mówił, że za wszystko zapłacił z własnych środków. - W ramach naszych wewnętrznych rozliczeń poprosiłem fundację o dokonanie płatności za catering w Operze Wrocławskiej. Jest to zgodne z prawem - przekazał w rozmowie z dziennikiem.

Wersję Bartosza Rybaka potwierdził również prezes Instytutu Europejskiego Pro Civium - Fundacja. - Zgodnie z ustaleniami z panem Rybakiem dokonanymi na początku bieżącego roku, pokryliśmy koszty cateringu, tym samym rozliczając nasze zobowiązania z tytułu wynagrodzenia dla pana Rybaka za zrealizowane przez niego działania - przekazał Maciej Woś. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Opera WrocławskaImpreza w Operze Wrocławskiej. Odchodzi dyrektor artystyczny

W urodzinach 35-letniego Rybaka udział mieli wziąć: minister Przemysław Czarnek, niemiecki kardynał Gerhard Muller i jego sekretarz, zastępca Komendanta Głównego PSP, rektorzy uczelni wyższych (m.in. Politechniki Wrocławskiej, Akademii Muzycznej, Collegium Humanum) oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Bartosz Rybak od 2021 roku jest pełnomocnikiem szefa MEiN ds. współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi. - To z nim wielu rektorów załatwia sprawy, które później przyklepuje minister - przekazał "Faktowi" anonimowo jeden z pracowników ministra.

Zobacz wideo „Nie ma żadnego pomysłu na zakaz jedzenia mięsa. To celowa nadinterpretacja"
Więcej o: