Zmiany w polskim Kościele. Chodzi o przyjmowanie komunii św. i gluten

Watykan zezwolił na przyjęcie komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu. Decyzja ta stanowi duże ułatwienie dla wiernych chorujących na celiakię. Stolica Apostolska postanowiła, że takie osoby nie będą musiały dostarczać żadnego zaświadczenia o chorobie, a decyzję o rodzaju chleba wykorzystywanego podczas komunii świętej podejmie bezpośrednio proboszcz lub duszpasterz.

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski obradowała od 27 lutego do 1 marca i poruszyła m.in. kwestie związane z decyzją Stolicy Apostolskiej w sprawie przyjmowania komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu.

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zmiany w polskim Kościele. "Będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię"

Zgromadzeni na posiedzeniu duchowni zajęli się m.in. omówieniem dekretu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wydanym przez Watykan w grudniu 2022 roku. W dokumencie Stolica Apostolska poparła polskich biskupów wnoszących o zezwolenie przyjęcia komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu. Prowadzący obrady przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Piotr Greger przyznał, że będzie to duże uproszczenie zwłaszcza dla osób chorych na celiakię. "Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji" - cytuje biskupa serwis episkopat.pl.

Spowiedź (zdjęcie ilustracyjne)Jasna Góra. Ksiądz podczas spowiedzi: Nie odsuwaj się, chcę zobaczyć cycuszki

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP zakończyła obrady w Warszawie

Oprócz kwestii komunii świętej komisja odniosła się także do projektów obrzędów pogrzebowych, w których obecna ma być urna z prochami zmarłej osoby oraz do projektu dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty. Ten zdaniem duchownych jest już prawie ukończony. Kolejne procedury ma wdrożyć już Stolica Apostolska. Najwięcej czasu komisja poświęciła jednak tłumaczeniu tekstów "Mszału rzymskiego", w którym ważna jest nie tylko teologiczna poprawność tłumaczenia, ale także sama treść i zapis linii melodycznej.

Janusz Szymik i biskup Roman Pindel (zdjęcia archiwalne)Ofiara księdza walczy w sądzie. Biskup: Nie będę zeznawał przed dziennikarzami

Więcej o: