Darmowa aborcja dla Polek w Finlandii? "Mamy porozumienie. Gabinet Sanny Marin chce pomóc Polkom"

Robert Biedroń przekazał, że delegacja Lewicy porozumiała się z rządem Finlandii w sprawie darmowej aborcji dla Polek. "W nowej kadencji fińskiego rządu dojdzie do finalizacji postulatu, jeśli gabinet Sanny Marin się utrzyma" - napisał polityk w mediach społecznościowych.

W czwartek 2 marca do Helsinek dotarła delegacja Lewicy. Z premierką Finlandii Sanną Marin spotkali się: współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł Robert Biedroń, wiceszefowie klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek i Beata Maciejewska oraz posłanki Wanda Nowicka i Katarzyna Kretkowska.

Zobacz wideo PO zmienia zdanie ws. aborcji. Nowacka: Cieszę się, że politycy dojrzewają do pewnych decyzji

Darmowa aborcja dla Polek w Finlandii? "Gabinet Premierki Sanna Marin chce pomóc Polkom"

"Mamy porozumienie w sprawie darmowej aborcji dla Polek w Finlandii. Gabinet Premierki Sanna Marin chce pomóc Polkom w dostępie do ich podstawowych praw. Finlandia chce pomóc Polkom. Teraz nasze partie, Lewica i Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (Social Democratic Party of Finland), rozpoczynają rozmowy o szczegółach technicznych. W nowej kadencji fińskiego rządu - jeśli gabinet Sanny Marin się utrzyma, czego jej z całego serca życzę - dojdzie do finalizacji sprawy" - napisał Robert Biedroń w czwartek wieczorem. 

Robert Biedroń w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że podczas spotkania zaapelował do premierki Finlandii o wsparcie dla Polek w zagwarantowaniu dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Poprosił też o solidarność z kobietami w Polsce, "które są pozbawiane podstawowych praw". W odpowiedzi Sanna Mari zapewniła o wsparciu, przy czym kwestia dostępności aborcji dla Polek ma być jedną z ważnych spraw, którymi rząd zajmie się po wyborach.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wspólna lista spraw Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni Hołownia i Kosiniak-Kamysz chcą referendum ws. aborcji. "Serio panowie?"

Współprzewodniczący Nowe Lewicy dodał, że przykładem dobrych praktyk jest Belgia, która rocznie przekazuje kilkanaście tysięcy euro na organizacje pozarządowe, które wspierają Polki. - Konieczna jest standaryzacja praw kobiet, tak by wszystkie Europejki mogły cieszyć się pełnią praw, o to walczę na co dzień, jako Przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim - powiedział Robert Biedroń i dodał, że w rozmowie poruszono też kwestię dyskryminacji osób LGBT.

Decyzja Finlandii w sprawie NATO Finlandia. Jest decyzja parlamentu w sprawie przystąpienia do NATO

Więcej o: