Tatry. Obrońcy praw zwierząt oskarżają dyrektora TPN o znęcanie się nad końmi. "wyczerpaliśmy inne drogi"

Fundacja Viva! złożyła pozew przeciwko dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymonowi Ziobrowskiemu. Aktywiści walczący o prawa zwierząt oskarżają Ziobrowskiego o znęcanie się nad końmi, które pracują na drodze do Morskiego Oka. Dyrektor TPN uważa, że pozew jest bezzasadny.

Fundacja Viva! od wielu lat krytykuje praktykę wykorzystywania koni do transportu turystów zwiedzających Morskie Oko. Zmuszanie zwierząt do pokonywania stromej trasy liczącej niemal osiem kilometrów nosi w ich opinii znamiona przestępstwa. Jak można przeczytać na stronie fundacji, zawiadomienie w tej sprawie aktywiści złożyli po raz pierwszy w 2014 roku, a osiem lat śledztwa zaowocowało zgromadzeniem ponad 30 tomów materiału dowodowego.

Zobacz wideo Tak wygląda egzamin dla... policyjnych koni. Najmłodszy Spiro dał radę

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego oskarżona o znęcanie się nad zwierzętami

Teraz Fundacja Viva! postanowiła złożyć akt oskarżenia przeciwko dyrektorowi TPN Szymonowi Ziobrowskiemu, jego zastępcy Pawłowi Skawińskiemu oraz trzem lokalnym samorządowcom z Podhala, o czym informuje Onet.pl. Jak powiedziała cytowana przez Onet działaczka fundacji Anna Plaszczyk, organizacja zdecydowała się na ten krok, dostrzegając w nim jedyną szansę na skuteczną walkę o prawa zakopiańskich koni. 

- Oskarżamy o zadawanie cierpień koniom między innymi byłego i obecnego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zdecydowaliśmy się na to, bo wyczerpaliśmy już wszystkie inne drogi dochodzenia sprawiedliwości dla zwierząt - stwierdziła Plaszczyk.

Szlak na Morskie Oko Konie z Krakowa mają wolne. Ale te z Morskiego Oka pracują mimo upałów

Aktywiści zauważają również, że ich działania są zgodne z poglądami znacznej części społeczeństwa. - Musimy pamiętać, że transport konny do Morskiego Oka budzi ogromne emocje społeczne. Z badań opinii publicznej wynika, że 68 proc. Polek i Polaków chce jego likwidacji - podkreśliła Beata Czarska, działaczka na rzecz praw zwierząt, współpracująca z Fundacją Viva!.

Spłoszone konie na drodze do Morskiego Oka Tatry. Spłoszone konie biegły po szlaku na Morskie Oko [WIDEO]

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oddala zarzuty. "Oskarżenia są zupełnie bezzasadne"

Szymon Ziobrowski całkowicie inaczej patrzy na sprawę. Poproszony przez Onet o komentarz do pozwu, dyrektor TPN napisał: "Oskarżenia są zupełnie bezzasadne, o czym świadczy fakt, że postępowanie przygotowawcze w tej sprawie toczyło się wiele lat, został zgromadzony obszerny materiał dowodowy, który jednak nie dał podstaw do postawienia nikomu zarzutów, w szczególności Dyrektorowi TPN. Również subsydiarny akt oskarżenia wniesiony przez przedstawicielkę Vivy jest w pełni bezzasadny, do czego Dyrektor TPN szczegółowo odniósł się w odpowiedzi na ten akt".

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Więcej o: