Pogoda na marzec 2023. Kiedy przyjdzie wiosna? Cierpliwości. Na razie solidny spadek temperatury

Początek wiosny, tej meteorologicznej, za nami. Pierwszy tydzień marca przyniesie jednak ujemne temperatury, a nawet opady śniegu. Synoptycy przewidują, że będzie to najzimniejszy początek wiosny od lat. Kiedy zrobi się cieplej?

Wiosna to czas nadziei i odradzającej się przyrody. Za jej meteorologiczny początek uważa się 1 marca. Choć dni stają się zauważalnie dłuższe, a słońce częściej wygląda zza chmur, synoptycy zapowiadają, że na prawdziwą wiosnę trzeba jeszcze poczekać. Tegoroczny marzec może okazać się bowiem najzimniejszy od lat.

Zobacz wideo Stylizacje Avanti24 - „Power look" na wiosnę

Prognoza na marzec 2023. Czeka nas chłodny początek miesiąca

Najnowsza krótkoterminowa prognoza pogody, opublikowana przez IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego, nie daje nadziei na typowo wiosenny początek miesiąca. W pierwszych dniach marca temperatura maksymalna w całym kraju nie przekroczy 6 stopni C. Najcieplej będzie na zachodzie i północy. Temperatura minimalna wyniesie nawet -10 stopni C, a w południowym paśmie górskim spadnie do -12 stopni C. Chłód najmocniej odczują mieszkańcy południowej i wschodniej Polski.

Od 7 do 8 marca nastąpi gwałtowny spadek temperatury. Termometry wskażą nawet -19 stopni C w okolicach Suwałk. W górach będzie nieco cieplej, najniższa przewidywana temperatura sięgnie tam -16 stopni C.

Silny mróz będzie odczuwalny w niemal całym kraju, jednak najmniej da się we znaki w środkowej Polsce. Temperatura maksymalna dojdzie do tylko do 0 stopni C. Od 9 marca zrobi się zauważalnie cieplej i bardziej wiosennie. Najwyższa temperatura wystąpi na południowym wschodzie i będzie to 8 stopni C. W całym kraju nadal doświadczymy jednak silnych mrozów. Na południu osiągną one od -4 do -18 stopni C., na północy od -6 do -17 stopni C., a w centrum od -5 do -13 stopni C. Na zachodzie termometry wskażą od -7 do -16 stopni C., wschód odnotuje natomiast wartości zaczynające się od -10 stopni C. do aż -19 stopni C.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda w marcu. Spodziewane wiosenne opady śniegu

Jak czytamy w prognozach opublikowanych przez IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego początek meteorologicznej wiosny przywita nas również opadami śniegu, występującymi głównie na południu i północy kraju. W całym kraju możliwe są także opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Będą one najintensywniejsze 6 i 9 marca.

Więcej o: