Obywatelka Niemiec z pięcioletnim zakazem wjazdu do Polski. Straż Graniczna wyjaśnia, co zrobiła

Straż Graniczna informuje, że we wtorek grupa osób złamała zakaz wejścia na pas drogi przed barierą na granicy z Białorusią. Wśród nich była 26-letnia obywatelka Niemiec, która już wcześniej nie stosowała się do przepisów. Nałożono na nią zakaz wjazdu do Polski na okres 5 lat.

Jak podaje w komunikacie Straż Graniczna, we wtorek funkcjonariusze z Centrum Nadzoru w Białymstoku zobaczyli na monitoringu kilkuosobową grupę osób, która przerzucała pakunki przez zaporę na granicy z Białorusią. Na miejsce przyjechał patrol z placówki Straży Granicznej w Czeremsze, który wylegitymował członków grupy.

Zobacz wideo 30 punktów karnych i 4 tys. złotych mandatu dla pirata drogowego, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 80 km/h

Przerzucali paczki przez zaporę na granicy. Niemka ukarana zakazem wjazdu do Polski

Wśród nich byli obywatele polscy, a także osoby z Niemiec i Szwajcarii. "Osoby przyjechały w rejon polsko-białoruskiej granicy z rzeczami, które przerzucali na stronę białoruską. W trakcie czynności ustalono, że 5 osób złamało zakaz wejścia na pas drogi granicznej i przepisy porządkowe obowiązujące w strefie nadgranicznej" - podaje Straż Graniczna.

SG podaje, że wśród osób była 26-letnia obywatelka Niemiec, która "nie po raz pierwszy złamała zakaz wejścia na pas drogi granicznej i złamała przepisy porządkowe". "W związku z tym zgodnie z Ustawą o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. 2021 poz. 1697) otrzymała ona decyzję o opuszczeniu Polski w terminie 5 dni z zakazem wjazdu obowiązującym na 5 lat" - pisze Straż Graniczna. 

Papież Jan Paweł II Czy obrońcy papieża pamiętają o zgwałconych w Bośni? JPII kazał rodzić

Jak informuje SG, kobieta nie chciała przyjąć mandatu. Funkcjonariusze przypominają, że zasady przebywania na pasie drogi granicznej regulują rozporządzenia wojewody podlaskiego. Przepisy zabraniają m.in. "przerzucania, przekazywania i odbierania przerzuconych lub przekazanych przez linię granicy państwowej przedmiotów".

Niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych czy wejście na pas drogi granicznej jest zagrożone karą grzywny do 500 zł. 

---

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: