Pilna kontrola w Operze Wrocławskiej. W tle doniesienia o urodzinach współpracownika Czarnka

Zarząd województwa dolnośląskiego zarządził przeprowadzenie pilnej kontroli w Operze Wrocławskiej. Decyzja jest związana z doniesieniami w mediach na temat zorganizowanej tam imprezy z okazji urodzin współpracownika ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Kontrola zostanie przeprowadzona w trybie pilnym na wniosek członka zarządu województwa Krzysztofa Maja. Jak podaje wroclaw.tvp.pl, kontrola ma dotyczyć organizacji prywatnego przyjęcia po spektaklu "Cyganeria" Giacomo Pucciniego. 

Zobacz wideo 30 punktów karnych i 4 tys. złotych mandatu dla pirata drogowego, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 80 km/h

Wrocław. Zarząd województwa skontroluje operę. Chodzi o urodziny asystenta Czarnka

Działania kontrolne zostaną przeprowadzone w zakresie procedury najmu lub udostępniania przestrzeni Opery Wrocławskiej po spektaklu. Będą także dotyczyły stosowania przepisów BHP.

"Kontrola obejmie również zasadność ewentualnych kosztów ponoszonych przez Operę Wrocławską związanych z organizacją prywatnego przyjęcia odbytego po spektaklu" - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, którego komunikat cytuje wroclaw.tvp.pl.

Impreza w Operze Wrocławskiej. Czarnek zaprzecza, że brał w niej udział 

W poniedziałek "Fakt" opisał wizytę ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka we Wrocławiu. Dziennik podał, że polityk przyjechał do stolicy Dolnego Śląska służbową limuzyną z obstawą SOP. Na początku miał stawić się w hotelu Monopol, a następnie rzekomo miał ruszyć na imprezę urodzinową swojego współpracownika Bartosza Rybaka. Impreza, jak podawano, odbyła się w Operze Wrocławskiej. W jej trakcie lider zespołu Bayer Full miał śpiewać ze sceny przebój "Majteczki w kropeczki" po chińsku.  

Władimir Putin (zdj. ilustracyjne)Izrael ogłasza wsparcie dla Ukrainy. Ma nadejść "wkrótce"

Dzień później do sprawy odniósł się minister Przemysław Czarnek, który zdementował te doniesienia. Polityk przekazał, że był we Wrocławiu 17 lutego, gdzie odwiedził Politechnikę Wrocławską oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Wieczorem wraz z rektorami szkół wyższych był na operze "Cyganeria". "Nie było żadnego występu Bayer Full i nie słyszałem tam ich piosenki, choć jak wielu lubię też taką muzykę" - przekazał szef MEiN.

Władze województwa chcą odwołać dyrektorkę Opery Wrocławskiej

We wtorek 28 lutego władze województwa dolnośląskiego podjęły uchwałę o zamiarze odwołania Haliny Ołdakowskiego ze stanowiska dyrektorki Opery Wrocławskiej. "Zamiar odwołania dyrektor Opery Wrocławskiej z zajmowanego stanowiska poprzedziły negatywne wyniki kontroli przeprowadzonej w Operze przez Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej działającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej, wydanego po zawiadomieniu złożonym przez Rzecznika Finansów Publicznych" - podano w komunikacie. 

Przemysław Czarnek, szef Ministerstwa Edukacji i NaukiCzarnek w obstawie SOP. "Nie było Bayer Full, choć lubię też taką muzykę"

Dalej podano, że kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała negatywną ocenę działalności opery w zakresie: organizacji, kwestii zatrudnienia, udzielania zamówień publicznych oraz gospodarki finansowej, stwierdzając w poddanych kontroli obszarach nieprawidłowości dotyczące m.in. udzielenia dwóch zamówień publicznych dotyczących stosowania trybu zamówień z wolnej ręki. 

"Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wykazała niezgodne z prawem dokonywanie płatności bieżących Opery z rachunku bankowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 210 tys. zł oraz niedopełnienie obowiązków i procedur związanych z zaciągnięciem kredytu w wysokości 1 mln zł" - czytamy. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: