Pogoda. Zaczyna się meteorologiczna wiosna. A przed nami prawdopodobnie najzimniejszy marzec od lat

Rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Prognoza pogody na trwający tydzień zapowiada jednak opady deszczu, deszczu ze śniegiem i występujące miejscami silne wiatry. Na tym jednak zimowa aura się nie kończy. Synoptycy przewidują, że tegoroczny marzec może okazać się najzimniejszy od lat.

1 marca oficjalnie rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Choć dzień zauważalnie staje się coraz dłuższy, a większość z nas z utęsknieniem spogląda za okno z nadzieją na dostrzeżenie pierwszych oznak wiosny, na taki stan rzeczy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jak bowiem przewidują synoptycy, tegoroczny marzec może okazać się najzimniejszy od lat.

Zobacz wideo Wiosenna stylizacja z fioletem w roli głównej

Prognoza pogody na marzec. "Duże, ujemne anomalie średniej temperatury powietrza"

Nieprzychylną wiośnie prognozę na cały marzec wydało na swoim Twitterze Centrum Modelowania Meteorologicznego.

"Model od ESMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) przekreśla nasze marzenia o ciepłym początku meteorologicznej wiosny. Duże, ujemne anomalie średniej temperatury powietrza prognozowane są na nadchodzące 3 tygodnie. Obecnie wszystkie modele długoterminowe są tu zgodne" - czytamy w zamieszczonym przez nie komunikacie.

Z opublikowanego schematu możemy wyczytać, że temperatura miałaby utrzymywać się na poziomie poniżej zera przez okres aż pięciu tygodni. Opady miałyby z kolei występować stosunkowo rzadko. Przewidywania te znacząco zmieniły się jednak w ciągu kilku dni, dając nadzieję na choć odrobinę wiosennej aury.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na marzec. Przed nami minusowe temperatury

"W najnowszej realizacji modelu długoterminowego ECMWF EPS nastąpiła zmiana. Pojawiły się dwa tygodnie z dodatnią anomalią średniej powietrza. Zanim jednak dobrniemy do chwilowej wiosny, przed nami zimny, dziesiąty tydzień tego roku" - napisało Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Nowa prognoza różni się od poprzedniej między innymi ilością przewidywanych opadów. Mają być one intensywniejsze, niż początkowo zakładano. Znacznie chłodniejszy okaże się również okres od 6 do 12 marca. W pozostałe dni pojawi się nieznaczne ocieplenie, szczególnie w tygodniu 11 i 12, gdzie wystąpią dodatnie temperatury.

Więcej o: