Męża Gersdorf miały ponieść emocje podczas przesłuchania. Ziobro chce dla niego kary. Jest zawiadomienie

Prezydent Andrzej Duda na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry złożył zawiadomienie do Trybunału Konstytucyjnego ws. byłego prezesa TK, sędziego w stanie spoczynku Bohdana Zdziennickiego. Sprawa ma związek z przesłuchaniem Zdziennickiego w prokuraturze w kwietniu ubiegłego roku. Według Ziobry były prezes TK miał "uchybić godności sędziego".

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wciąż prowadzi śledztwo ws. śmierci 26-letniego motocyklisty.

Do tragicznego wypadku doszło 14 kwietnia ubiegłego roku na węźle Zambrów Wschód drogi S8 Warszawa-Białystok. Kierujący motocyklem 26-latek, mieszkaniec powiatu sokólskiego zjechał z jezdni i uderzył w bariery energochłonne. Mężczyzna zginął na miejscu.

Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Na nagraniu ujawnionym przez media widać było, jak w pobliżu motocyklisty przejeżdżało czarne subaru. Auto prowadził były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki (obecnie w stanie spoczynku). Znajdowała się w nim również jego żona, była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. 

- Nie uczestniczyłem w tym wypadku i nie miałem świadomości, że do niego doszło - podkreślał w ubiegłym roku w rozmowie z Gazeta.pl Bohdan Zdziennicki.

- W pewnym momencie zarejestrowaliśmy jakiś przelatujący kawałek blachy czy gumy, który uznaliśmy za oderwaną część przejeżdżającej ciężarówki, i to wszystko - twierdziła z kolei Małgorzata Gersdorf w rozmowie z RMF FM. - Ani my, ani nasze auto nie uczestniczyło w żadnym wypadku - zaznaczała.

Zobacz wideo Dr Przychodniak: Chiny chcą pokazać, że nie są ślepym partnerem Rosji

Bohdan Zdziennicki. Jest zawiadomienie do TK

Jak podały portale salon24.pl i i.pl, prezydent Andrzej Duda na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry złożył do TK zawiadomienie o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez Bohdana Zdziennickiego. Przewinienie miało dotyczyć "uchybienia godności sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku".

Wniosek ma związek z zachowaniem Zdziennickiego podczas przesłuchania w prokuraturze, które miało miejsce 15 kwietnia. Nie wiadomo, co dokładnie wtedy się wydarzyło. Były sędzia TK przyznał jedynie w rozmowie z portalem Salon24.pl, że emocje mogły wziąć wówczas u niego górę.

W wypadku w okolicach Zambrowa zginął 26-letni motocyklistaŚmiertelny wypadek na S8. Gersdorf: Nie mieliśmy żadnego wypadku

Rzecznikiem dyscyplinarnym w sprawie ma być sędzia TK, była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Zgodnie z ustawą o statusie sędziów TK, wśród możliwych kar są: upomnienie, nagana, obniżenie uposażenia o 10-20 proc. na okres do dwóch lat lub pozbawienie sędziego Trybunału w stanie spoczynku tego statusu.

**

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: