Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wciąż prowadzi śledztwo ws. śmierci 26-letniego motocyklisty.
Do tragicznego wypadku doszło 14 kwietnia ubiegłego roku na węźle Zambrów Wschód drogi S8 Warszawa-Białystok. Kierujący motocyklem 26-latek, mieszkaniec powiatu sokólskiego zjechał z jezdni i uderzył w bariery energochłonne. Mężczyzna zginął na miejscu.
Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Na nagraniu ujawnionym przez media widać było, jak w pobliżu motocyklisty przejeżdżało czarne subaru. Auto prowadził były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki (obecnie w stanie spoczynku). Znajdowała się w nim również jego żona, była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
- Nie uczestniczyłem w tym wypadku i nie miałem świadomości, że do niego doszło - podkreślał w ubiegłym roku w rozmowie z Gazeta.pl Bohdan Zdziennicki.
- W pewnym momencie zarejestrowaliśmy jakiś przelatujący kawałek blachy czy gumy, który uznaliśmy za oderwaną część przejeżdżającej ciężarówki, i to wszystko - twierdziła z kolei Małgorzata Gersdorf w rozmowie z RMF FM. - Ani my, ani nasze auto nie uczestniczyło w żadnym wypadku - zaznaczała.
Jak podały portale salon24.pl i i.pl, prezydent Andrzej Duda na wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry złożył do TK zawiadomienie o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez Bohdana Zdziennickiego. Przewinienie miało dotyczyć "uchybienia godności sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku".
Wniosek ma związek z zachowaniem Zdziennickiego podczas przesłuchania w prokuraturze, które miało miejsce 15 kwietnia. Nie wiadomo, co dokładnie wtedy się wydarzyło. Były sędzia TK przyznał jedynie w rozmowie z portalem Salon24.pl, że emocje mogły wziąć wówczas u niego górę.
Rzecznikiem dyscyplinarnym w sprawie ma być sędzia TK, była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.
Zgodnie z ustawą o statusie sędziów TK, wśród możliwych kar są: upomnienie, nagana, obniżenie uposażenia o 10-20 proc. na okres do dwóch lat lub pozbawienie sędziego Trybunału w stanie spoczynku tego statusu.
**
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: