Nowe ustalenia ws. Niemców uratowanych na jeziorze Resko. Mogło chodzić o ekshumacje ofiar katastrofy

- Wszystko wskazuje na to, że zamierzali dokonać ekshumacji, poprzedzając ją pracami poszukiwawczymi - tak o Niemcach uratowanych w ubiegłym tygodniu na jeziorze Resko Przymorskie mówił portalowi naszemiasto.pl Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Na dnie jeziora spoczywa wrak łodzi latającej, która w 1945 r. uległa katastrofie. Na pokładzie znajdowało się 76 osób.

W ubiegłym tygodniu straż pożarna z Gryfic informowała o ewakuacji trzech osób z jeziora Resko Przymorskie. Platforma, którą Niemcy wypłynęli na jezioro, po awarii silnika zaczęła dryfować i ugrzęzła w trzcinowisku.

Z medialnych doniesień wynika, że wyprawa Niemców mogła mieć związek z wrakiem niemieckiej łodzi latającej spoczywającym na dnie jeziora.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

To szczątki maszyny Dornier Do-24, która uległa katastrofie krótko po starcie w marcu 1945 r. Na pokładzie było 76 osób, w tym 72 dzieci z różnych niemieckich miast. Przeżyła jedna osoba. 

Zobacz wideo Dr Przychodniak: Chiny chcą pokazać, że nie są ślepym partnerem Rosji

Akcja na jeziorze Resko Pomorskie. Czego szukali Niemcy?

Jak podaje nieoficjalnie kolobrzeg.naszemiasto.pl, Niemcy mieli okazać służbom w ubiegłym tygodniu pozwolenie Instytutu Pamięci Narodowej na ekshumację ofiar katastrofy.

IPN potwierdza, że w grudniu ubiegłego roku wydało decyzję administracyjną ws. ekshumacji i poszukiwania szczątków. Nie zwalnia to jednak strony niemieckiej od obowiązku uzyskania kolejnych pozwoleń, np. od konserwatora zabytków (wniosku nie złożono). Powinni też informować IPN o pracach sondażowych, a takiego zgłoszenia instytut nie otrzymał.

- Wszystko wskazuje na to, że zamierzali dokonać ekshumacji, poprzedzając ją pracami poszukiwawczymi - komentował w rozmowie z naszemiasto.pl Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Trzej Niemcy utknęli na jeziorze w pobliżu Kołobrzegu. 'Mogli szukać skarbów'Niemcy utknęli na jeziorze w pobliżu Kołobrzegu. "Mogli szukać skarbów"

Więcej o: