Robert Bąkiewicz wyrzucony z Marszu Niepodległości. "Podejmował działania na szkodę stowarzyszenia"

Robert Bąkiewicz został wykluczony z grona członków Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W uchwale zarząd napisał, że Bąkiewicz miał podejmować "szereg działań na szkodę stowarzyszenia".

Na uchwale zarządu widnieje data 24 lutego 2023 roku. Podczas spotkania głosowało sześciu z dziewięciu członków zarządu (Marcin Białasek, Bartosz Malewski, Mateusz Marzoch, Michał Melon, Witold Tumanowicz i Jerzy Wasiukiewicz). Wszyscy głosujący byli za wyrzuceniem Roberta Bąkiewicza z listy członków Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Do niedawna Bąkiewicz był także szefem tej organizacji.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz o flircie PiS-u z Bąkiewiczem: To absolutnie jest sojusz i to formalny

Robert Bąkiewicz skreślony z listy członków Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Jakie argumenty pojawiły się w uzasadnieniu decyzji? Członkowie zarządu napisali w uchwale, że Robert Bąkiewicz "notorycznie łamał statut, nie przestrzegał uchwał władz stowarzyszenia i nie brał udziału w posiedzeniach zarządu". Z pisma wynika, że miał też "podejmować szereg działań na szkodę stowarzyszenia". Za przykład podano "spowodowanie utraty możliwości pozyskiwania 1,5 procent podatku jako Organizacja Pożytku Publicznego za rok 2022, zadłużenie stowarzyszenia oraz rozporządzanie majątkiem stowarzyszenia bez uchwały zarządu". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Robert Bąkiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że uchwała jest kontynuacją "nielegalnych działań części byłych już członków Stowarzyszenia". Według niego nielegalne miało być zwołanie Walnego Zjazdu SMN 19 lutego, w tym uchwała, na mocy której zgromadzenie członków pozbawiło Bąkiewicza funkcji prezesa. 

- Dowiaduję się o tej uchwale z przekazów medialnych. Nawet ci panowie, jeśli już realizują pewne nielegalne rzeczy, to mogliby zachować jakieś minimum legalności właśnie i przekazać mi ten dokument, natomiast ja go od nich nie otrzymałem - przekazał Bąkiewicz PAP, cytowany przez RMF24. Bąkiewicz zawiadomił Prokuraturę Krajową o "możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawną próbą przejęcia władzy w Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości". 

Kilka dni później na Twitterze Stowarzyszenia pojawiło się oświadczenie zarządu, który podjął decyzję o wykluczeniu z grona członków posłów Krzysztofa Bosaka i Roberta Winnickiego.

Więcej o: