Pogoda. Nadchodzi atak zimy? Nawet 15 cm śniegu, burze śnieżne i wiatr. RCB ostrzega

Pogoda w najbliższy weekend przyniesie niespodziewany nawrót zimy. Temperatura w całym kraju zauważalnie spadnie, wiatr przybierze na sile, a lokalnie mogą wystąpić burze śnieżne. W górach spadnie nawet 15 cm śniegu.

Pogoda w miniony piątek obfitowała w gęste zachmurzenie i liczne opady deszczu. Według prognoz portalu fanipogody.pl najbliższy weekend przyniesie nam nagły powrót zimy. Możemy spodziewać się spadku temperatury, opadów śniegu, a nawet występujących lokalnie burz śnieżnych.

Zobacz wideo Dlaczego śnieg jest biały, a lód jest przeźroczysty i dlaczego lekarstwa są niedobre?

Pogoda. Nawet 15 cm śniegu spadnie w górach

Noc z piątku na sobotę przyniosła nad Polskę duże zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami. Większość terytorium naszego kraju zostanie zdominowana przez opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. W regionach najdalej wysuniętych na południe deszcz przechodzić będzie w deszcz ze śniegiem i śnieg. W województwie małopolskim i śląskim przewidywana suma opadów wyniesie do 10 mm. Najintensywniejsze opady śniegu skupią się na rejonach górskich, gdzie pokrywa śnieżna powiększy się o nawet 15 cm. Lokalnie przybędzie średnio ok. 8 cm. Możliwe jest również wystąpienie burzy śnieżnych. Krótkotrwały atak zimy spowodowany będzie opadami konwekcyjnymi.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Alert RCB dla Karkonoszy i zachodniego pasu wybrzeża

W najbliższych dniach spodziewana jest duża różnica ciśnienia. Temperatura minimalna w nocy wskaże od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Na północnym wschodzie chodniki pokryją się lodem. Na sile przybierze też wiatr, który powieje z prędkością do 65 km/h nad morzem, przez 60 km/h w lubuskim i na Dolnym Śląsku, po nawet 90 km/h wysoko w górach, powodując zawieje śnieżne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie przed silnymi porywami wiatru dla zachodniego pasa wybrzeża oraz intensywnymi opadami śniegu w Karkonoszach.

Więcej o: