Błaszczak: Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią

"Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusi" - poinformował Mariusz Błaszczak. Szef MON dodał, że pierwsze umocnienia zostały już rozstawione na granicy z obwodem kaliningradzkim.
Zobacz wideo Banachewycz o dzieciach Mariupola: Wykorzystywanie dzieci jest barbarzyństwem i cynizmem

W czwartek szef MON poinformował o rozpoczęciu prewencyjnej rozbudowy zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. We wpisie w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak zamieścił zdjęcia z przejść z Białorusią i obwodem kaliningradzkim, gdzie na jezdni umiejscowiono metalowe i betonowe przeszkody.

"Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania" - napisał minister.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjneRosjanin oskarżony o szpiegostwo stanie przed polskim sądem

Budowa zapory na granicy z Rosją

Na początku listopada ubiegłego roku Mariusz Błaszczak poinformował o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Budowa rozpoczęła się w gminie Dubeninki (woj. warmińsko-mazurskie). Szef MON uzasadnił tę decyzję "otwarciem lotniska w Kaliningradzie na loty z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej", czyli obawą o powtórzenie wydarzeń z granicy białoruskiej.

Na początku lutego porucznik Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej przekazała, że budowa bariery elektronicznej z system czujników i kamer na granicy z obwodem kaliningradzkim powinna się rozpocząć w marcu.

- Funkcjonariusze dzięki perymetrii mogą mieć ogląd granicy w komendzie Oddziału Straży Granicznej. Alerty będą wysyłane z systemów detekcyjnych, a algorytmy tych alertów będą tak skonstruowane, aby straż graniczna mogła reagować tylko na rzeczywiste próby przekroczenia granicy przez osoby, a nie przez zwierzęta - podkreśliła.

Notatki Marii z 1871 rokuTajemniczy pamiętnik z 1871 roku w holu parku wodnego w Chełmie

Więcej o: