Pierwsza kobieta w historii Polski komendantką straży pożarnej. Objęła jednostkę w Gnieźnie

Bryg. Marta Kacprzycka jako pierwsza kobieta w Polsce objęła stanowisko komendantki powiatowej straży pożarnej. Będzie ona zarządzać jednostką w Gnieźnie.
Zobacz wideo Polska wysyła do Turcji strażacką grupę ratowniczą, która pomoże przy poszukiwaniu poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

W czwartek odbyła się uroczystość powierzenia bryg. Marcie Kacprzyckiej funkcji komendantki Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). "Życzę powodzenia oraz sukcesów na nowym kierowniczym stanowisku w PSP" - napisał gen. bryg. Andrzej Bartkowiak. Tym samym bryg. Marta Kacprzycka została pierwszą kobietą, która objęła stanowiska komendantki PSP. 

Szef strażaków opublikował również zdjęcia z wydarzenia:

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rozbudowy zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią Błaszczak: Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją

Pierwsza kobieta komendantką PSP

Bryg. Marta Kacprzycka służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła 29 lipca 2005 roku jako podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu szkoły została skierowana do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Zajmowała kolejno następujące stanowiska: dowódczyni zastępu, dowódczyni sekcji w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz specjalistki w wydziale operacyjnym i starszej specjalistki w sekcji kontrolno-rozpoznawczej KM PSP w Ostrołęce.

We wrześniu 2017 roku została przeniesiona do dalszego pełnienia służby w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu na stanowisku starszej specjalistki w wydziale kontrolno-rozpoznawczym. 1 kwietnia 2019 roku została mianowana zastępczynią naczelnika wydziału, a roku później na naczelniczkę wydziału kontrolno-rozpoznawczego KW PSP w Poznaniu.

Notatki Marii z 1871 roku Tajemniczy pamiętnik z 1871 roku w holu parku wodnego w Chełmie

Strażacy-ochotnicy otrzymają ponad 600 nowych pojazdów

W środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w tym roku otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków-ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Do jednostek OSP trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

- Od tego momentu samorządy i straże mogą rozpoczynać przetargi, mogą rozpoczynać proces zakupów. Jest to ogromne zasilenie polskiej ochrony przeciwpożarowej, ogromne wzmocnienie Ochotniczych Straży Pożarnych, bardzo ważny element na mapie bezpieczeństwa Polski - mówił wiceszef MSWiA.

Więcej o: