Zbigniew Ziobro interweniuje, bo Częstochowa nie chce finansować lekcji religii. "Ochrona praworządności"

Zbigniew Ziobro wydał polecenie prokuraturze, która ma przyjrzeć się uchwale wprowadzonej przez radnych z Częstochowy - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Chodzi o dokument, w którym urzędnicy apelują do premiera o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta.

W grudniu 2022 roku radni Częstochowy przyjęli uchwałę, w której zaapelowali do premiera o likwidację finansowania lekcji religii w szkołach z budżetu miasta. W uzasadnieniu napisano, że koszty ponoszone przez miasto w tej sprawie są wysokie mimo coraz mniejszej liczby uczniów uczęszczających na takie zajęcia. W szkołach w Częstochowie jest 131 etatów nauczycieli religii, do których wliczają się księża, siostry zakonne oraz katecheci. Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w tym mieście wynoszą dokładnie 9 563 454 zł.

- Wydatki ponoszone na naukę religii w szkołach w 70 proc. finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30 proc. z dochodów własnych miasta. W przypadku Częstochowy to ponad 2,8 mln zł - wyliczał pomysłodawca uchwały, radny Sebastian Trzeszkowski z Lewicy. Za uchwałą zagłosowało 12 radnych, 11 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech nie głosowało. 

Zobacz wideo Jak studentki wspominają kolędę? "Bałam się, nie otworzyłam"

Częstochowa nie chce finansować lekcji religii. Przygląda się temu prokuratura. Na jakiej podstawie?

Uchwała trafiła do prokuratury, która działa na podstawie art. 69 par. 1 w związku z art. 70 prawa o prokuraturze. Zgodnie z nim prokurator może żądać nadesłania lub przedstawienia akt oraz dokumentów i pisemnych wyjaśnień, przesłuchiwać świadków i zasięgać opinii biegłych, a także przeprowadzać oględziny w celu wyjaśnienia sprawy "jeżeli wymaga tego ochrona praworządności".

"Jeżeli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał o ich zmianę lub uchylenie albo kieruje wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru; w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego" - czytamy w przepisie

Przeczytaj informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

O przesłanie uchwały zawierającej stanowisko rady miejskiej do przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy zwrócił się szef Prokuratury Okręgowej w tym mieście. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", nastąpiło to na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Artykuł "Prokuratura w Częstochowie na polecenie min. Ziobry sprawdza zgodność z prawem apelu radnych do premiera o 'likwidację finansowania religii z budżetu samorządu'" do przeczytania w czwartkowym wydaniu "Wyborczej" i na stronie Wyborcza.pl.

Więcej o: