Alert RCB dla całej Polski. Eksperci ostrzegają przed silnym wiatrem. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem, który 20 i 21 lutego może stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców całego kraju. "Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - czytamy w komunikacie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w poniedziałek rano komunikat o niebezpieczeństwie spowodowanym silnym wiatrem. Alert ma obowiązywać 20 i 21 lutego na terenie całego kraju. RCB poinformowało o możliwych przerwach w dostawie prądu. W trosce o swoje bezpieczeństwo należy także unikać otwartych przestrzeni.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Alert RCB dla całej Polski. "Unikaj otwartych przestrzeni"

W związku z niepokojącymi prognozami pogody, które zapowiadają silny wiatr wiejący w porywach do nawet 95 km/h, RCB uruchomiło SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu. "Uwaga! Dziś i jutro (20/21.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - czytamy w alercie RCB rozesłanym mieszkańcom całej Polski. 

Początkowo alert miał obowiązywać jedynie użytkowników telefonów komórkowych przebywających w części woj. pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, jednak dynamicznie zmieniająca się aura sprawiła, że alert ogłoszono na terenie całego kraju. 

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem

Alerty wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano niemal dla całego kraju. Pomarańczowe alerty oznaczające wiatr o średniej prędkości od 40 do 60 km/h wydano dla Wybrzeża. Tam również spodziewany jest wiatr w porywach do 95 km/h. Za silne podmuchy tym razem odpowiedzialny jest aktywny niż Willy, który utworzył się w okolicach Islandii i sukcesywnie zmierza nad nasz kraj. 

RCB radzi co w przypadku silnych wiatrów

Na stronie gov.pl Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie niebezpiecznej, wietrznej pogody:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu
Więcej o: