W niedzielę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią oraz ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z sytuacją hydrologiczną. W których regionach obowiązują alerty?
W niedzielę 19 lutego IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią w województwach śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki i Bielsko Biała), małopolskim (powiaty: wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki i Nowy Sącz) oraz podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki i Krosno). Alerty obowiązują od godziny 18 do godziny 8 rano w poniedziałek 20 lutego.
"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -5 stopni, temperatura minimalna przy gruncie około -7 stopni" - czytamy w komunikacie synoptyków IMGW. Ostrzeżenia pokrywają się z zapowiedziami meteorologów dotyczących niżu Volker, który przyniesie intensywne opady deszczu i śniegu w zachodniej i południowej Polsce. Więcej na ten temat w artykule poniżej.
W związku z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej wydane zostały alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Stany alarmowe mogą zostać przekroczone na rzekach w województwie podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Chodzi dokładnie o:
"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - podaje IMGW.
Wydano też alert hydrologiczny drugiego stopnia dla Wybrzeża Wschodniego (województwo pomorskie). "W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (19.02.2023 - 525 cm) na Wybrzeżu Wschodnim przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - czytamy w alercie.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Chociaż noc z soboty na niedzielę nie była już tak wietrzna, to na Śnieżce zarejestrowano poryw wiatru przekraczający 172 km/h. Porywy o prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę wystąpiły też na Kasprowym Wierchu i na Bałtyku.