Pogoda. Niż Volker przyniesie ulewy. IMGW ostrzega: Gołoledź i stany alarmowe na rzekach [MAPA]

Niż Volker, który w niedzielę wpłynie na pogodę w Polsce, przyniesie duże opady deszczu i śniegu w zachodniej i południowej Polsce. Na tym obszarze wydane zostały także ostrzeżenia IMGW. Gdzie dokładnie?

W niedzielę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią oraz ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z sytuacją hydrologiczną. W których regionach obowiązują alerty?

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne na niedzielę 19 lutego

W niedzielę 19 lutego IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią w województwach śląskim (powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki i Bielsko Biała), małopolskim (powiaty: wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki i Nowy Sącz) oraz podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki, leski, bieszczadzki i Krosno). Alerty obowiązują od godziny 18 do godziny 8 rano w poniedziałek 20 lutego. 

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -5 stopni, temperatura minimalna przy gruncie około -7 stopni" - czytamy w komunikacie synoptyków IMGW. Ostrzeżenia pokrywają się z zapowiedziami meteorologów dotyczących niżu Volker, który przyniesie intensywne opady deszczu i śniegu w zachodniej i południowej Polsce. Więcej na ten temat w artykule poniżej.

Opady deszczu w Polsce - radar opadówWichura przywieje ulewę. W Polsce ma spaść ponad 20 litrów wody na m2

W związku z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej wydane zostały alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Stany alarmowe mogą zostać przekroczone na rzekach w województwie podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Chodzi dokładnie o:

  • zlewnie Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu (małopolskie, podkarpackie);
  • zlewnie Soły poniżej kaskady, Skawy, Rudawy, Raby, Dunajca po zb. Czorsztyn, Popradu i Białej Tarnowskiej (małopolskie);
  • zlewnie Nidy, Czarnej (Staszowskiej) oraz Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie (świętokrzyskie);
  • zlewnie Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły (śląskie);
  • zlewni Stobrawa (opolskie);
  • Nysa Kłodzka do Zb. Nysa, Nysa Kłodzka ze Ścinawką, Nysa Kłodzka od Ścinawki do Zb. Kozielno, Nysa Kłodzka od Zb. Kozielno do Zb. Nysa, Klikawa, Żydawka, Czermnica, Zdoniowski Potok, Orlica (dolnośląskie, opolskie);
  • zlewnie Barycz bez Orli i Polskiego Rowu, Orla (dolnośląskie, wielkopolskie).

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - podaje IMGW.

Wydano też alert hydrologiczny drugiego stopnia dla Wybrzeża Wschodniego (województwo pomorskie). "W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (19.02.2023 - 525 cm) na Wybrzeżu Wschodnim przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - czytamy w alercie.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Agnieszka KotlarskaMiss Polski zginęła przez stalkera. "Przypuszczam, że on chce mnie zabić"

Chociaż noc z soboty na niedzielę nie była już tak wietrzna, to na Śnieżce zarejestrowano poryw wiatru przekraczający 172 km/h. Porywy o prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę wystąpiły też na Kasprowym Wierchu i na Bałtyku.

Więcej o: