Pogoda. Wichura przywieje ulewę. W Polsce ma spaść ponad 20 litrów wody na m2

Orkan Otto będzie miał wpływ na pogodę w Polsce do końca soboty. W nocy z soboty na niedzielę napłynie już niż Volker, który doprowadzi do kolejnego załamania pogody. W wielu regionach zapowiadane są intensywne opady deszczu lub śniegu. Na południu może spaść ponad 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, orkan Otto przesunie się pod koniec dnia nad Rosję. W tym czasie jednak od zachodu do Polski zacznie nadciągać kolejny front atmosferyczny. W godzinach popołudniowych centrum frontu znajdzie się nad Wielkopolską

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Niż Volker przyniesie ulewny deszcz. Najwięcej opadów spadnie w zachodniej i południowej Polsce

W sobotę 18 lutego oraz w nocy z sobotę na niedzielę 19 lutego padać będzie w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i łódzkim. W górach, a zwłaszcza a Tatrach, spadnie śnieg. Pod wieczór strefa opadów przesunie się też na Podkarpacie, Lubelszczyznę i południowo-zachodnie Mazowsze. W nocy front nadciągnie nad zachodnią Ukrainę. W niedzielę padać będzie miejscami w powiatach od Dolnego Śląska przez Podkarpacie.

Na wspomnianym obszarze synoptycy zapowiadają umiarkowane, a okresami silne opady. Na zachodzie i południu Polski spadnie do 15-25 mm wody na metr kwadratowy. "To sporo jak na luty, zwłaszcza, że norma miesięczna opadów w tych regionach Polski w wielu miejscach sięga 20-40 mm" - podaje portal. Lokalnie w górach opady, w większości śniegu, mogą być jeszcze większe.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Z kolei portal Fani Pogody prognozuje, że w poniedziałek 20 lutego we wschodniej Polsce pojawi się śnieżyca. "Wczesnym popołudniem front znajdował będzie się w pasie centralnym kraju. W kolejnych godzinach przesuwał będzie się on dalej na wschód. I to właśnie w północno-wschodniej połowie kraju w poniedziałek po południu śnieżyca będzie najsilniejsza" - podaje portal. Jak jednak dodaje, w tej części kraju temperatura wzrośnie do 5 stopni, dlatego padający śnieg bardzo szybko się stopi. 

Więcej o: