Pogoda. Już nie cyklon Ulf, lecz orkan Otto. Możliwe trąby powietrzne

Choć początkowo synoptycy ostrzegali przed cyklonem Ulfem, teraz okazuje się, że zmierzający nad Polskę front to orkan, co zapowiada jeszcze bardziej niebezpieczną aurę. Wiatr nad morzem rozpędzi się do 125 km/h, a wysoko w górach - nawet do 150 km/h.

Pogoda w weekend będzie bardzo dynamiczna. Jeszcze do niedawna synoptycy przestrzegali przed cyklonem Ulfem, który sprowadzi do Polski m.in. bardzo silny wiatr. Teraz jednak okazuje się, że czeka nas spotkanie z jeszcze silniejszym i bardziej niebezpiecznym zjawiskiem. Nadchodzący front został bowiem przez synoptyków sklasyfikowany jako orkan Otto. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda. Silny wiatr w całej Polsce. IMGW wydał czerwone alerty 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem, które będą obowiązywać od godzin wieczornych co najmniej do sobotniego poranka. Czerwone alerty przewidywane są w powiatach nadmorskich. 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niebezpieczne załamanie pogody (zdjęcie ilustracyjne) Pogoda na 7 dni. Najpierw ulewy i wiatr do 150 km/h. Co później?

W pasie od Szczecina i Zielonej Góry przez Bydgoszcz i Łódź po Białystok wydane zostały alerty drugiego stopnia (pomarańczowe). Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje też w południowych powiatach woj. małopolskiego i podkarpackiego, wysoko w górach wiatr może rozpędzić się do 150 km/h. Pozostałe regiony objęte są pierwszym stopniem zagrożenia. 

- Najniebezpieczniej będzie w północnej Polsce. Porywy wiatry od 105 do nawet 125 km/h. To jest pas nadmorski w woj. zachodniopomorskim i woj. pomorskim - przekazał na antenie Polsat News rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 

Pogoda na noc z piątku na sobotę - mapa z porywami wiatru ; alerty IMGW na piątek W górach do 150 km/h. Cyklon Ulf może zrywać dachy i uszkadzać linie

- W całej Polsce będzie niebezpiecznie i wietrznie. Pamiętajmy, że wiatr, który wieje z prędkością powyżej 70 km/h już jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Na północny będzie to wiatr huraganowy. Na Bałtyku sztorm, wiatr będzie wiał z prędkością 12 w Skali Beauforta - dodał. 

Orkan Otto oprócz silnego wiatru przyniesie też intensywne opady deszczu. Według rzecznika istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych. 

Orkan to najsilniejsze cyklony pozatropowe, które występują w Europie. Powodują wichury na obszarach z niskim ciśnieniem atmosferycznym. Najczęściej występują w okolicach Wielkiej Brytanii, Orlandii, Islandii, Norwegii czy Holandii. 

Więcej o: