Pogoda na 7 dni. W weekend ulewy i silny wiatr, w porywach do 150 km/h. Co później?

Od piątku Polska znajdzie się w zasięgu aktywnego niżu, który przyniesie niebezpieczne załamanie pogody. W związku z nadciągającym nad kraj cyklonem Ulf IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Nad morzem wiatr osiągać będzie prędkość 125 km/h, w górach niewykluczone porywy do nawet 150 km/h. Jak przedstawia się pogoda na kolejnych siedem dni?

Nadchodzące dni w pogodzie zapowiadają się pochmurnie i niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje weekend z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi spowodowanymi docierającym nad Polskę cyklonem Ulf. Nadchodzący tydzień będzie deszczowy z dość silnym wiatrem wiejącym z prędkością do 65 km/h.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody. Cyklon Ulf nad Polską

W piątek 17 lutego Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego niżu z układem frontów atmosferycznych. Cyklon Ulf sprowadzi bardzo silny wiatr, zwłaszcza w górach i na północy kraju. Nad morzem wiać będzie z prędkością do 85 km/h, a w Sudetach nawet do 120 km/h. Wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Na zachodzie termometry wskażą do 11 st. C. W pozostałych częściach kraju od 3 do 5 st. C na wschodzie do około 8 st. C w centrum. Na północnym wschodzie spodziewane są opady deszczu. W górach także deszczu ze śniegiem

Ekstremalne zjawiska pogodowe zaczną pojawiać się w nocy z 17 na 18 lutego. Do północy nadal prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna dodatnia, od 1 st. C na wschodzie i w podgórskim rejonie Karpat, do 6 st. C na zachodzie. Synoptycy ostrzegają jednak przed silnym wiatrem. Nad morzem w strefie brzegowej porywy mogą sięgać 125 km/h. Na północy kraju nawet do 100 km/h, a w głębi do 85 km/h. IMGW podaje, że porywy wiatru w Sudetach będą wynosić nawet 150 km/h. 

Pogoda w sobotę i niedzielę. Silny, niebezpieczny wiatr

W sobotę nadal utrzymywać się będzie niebezpieczna pogoda. Ponownie prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Maksymalna temperatura do 11 st. C. na zachodzie. Obowiązywać będą także ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Alerty drugiego stopnia wydano dla Wybrzeża. Tam dość silne podmuchy, które w porywach mogą osiągać do 100 km/h. Na pozostałym obszarze kraju nadal niebezpiecznie z wiatrem umiarkowanym wiejącym w porywach do 85 km/h. Jedynie w Sudetach prędkość ta może dojść do nawet 140 km/h.

Warunki ulegną poprawie w niedzielę 19 lutego. Wiatr zelży, jedynie na południu i zachodzie kraju porywy mogą sięgać około 60 km/h. W całym kraju pochmurnie z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Termometry na północy wskażą do 4 st. C. Na południu z kolei maksymalna temperatura wyniesie 10 st. C.

Pogoda na 7 dni. Słońca nie zobaczymy. Deszczowy tydzień w całej Polsce 

Kolejne dni zapowiadają się pochmurnie i deszczowo. Synoptycy nie prognozują niebezpiecznych zjawisk. Wiać będzie jeszcze w pierwszych dwóch dniach nadchodzącego tygodnia. W poniedziałek i wtorek wiatr umiarkowany w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 65 km/h. W środę i czwartek wiatr całkowicie osłabnie. Musimy jednak przygotować się na nieustanne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na niektórych obszarach nawet mokrego śniegu. Nadal w przeważającej części kraju będzie dość ciepło, do 5-7 st. C na północy i nawet do 12 st. C na południowym zachodzie. Ochłodzenia możemy spodziewać się pod koniec tygodnia. 

Więcej o: