Nadchodzi cyklon. Możliwy huragan. Tu będzie wiało najmocniej [MAPY]

Synoptycy IMGW publikują najnowsze mapy modelu krótkofalowego, z których wynika, gdzie wiatr huraganowy będzie najsilniejszy. Niemal pewne jest, że porywy wiatru będą sięgały 100km/h, co oznacza, że mogą powodować rozległe zniszczenia, a nawet zagrożenie życia.

Nad Polskę nadciąga groźny cyklon Ulf. To głęboki niż, który spowoduje silne załamanie pogody, w tym wystąpienie niszczącej wichury między 17 a 19 lutego 2023. Synoptycy ostrzegają, że wiatr miejscami może przekroczyć 125 km/h, są to już porywy huraganowe. Na Bałtyku przewidywany jest sztorm - 12 st. w skali Beauforta.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według najnowszego modelu krótkofalowego nad morzem porywy mogą dochodzić do 110km/h. Na północy kraju do 100km/h. Pozostały obszar 85km/h.

Prognoza zagrożeń meteo na weekend wskazuje przede wszystkim na silny, niebezpieczny wiatr w całym kraju. Natomiast w sobotę mogą wystąpić jeszcze intensywne opady deszczu i oblodzenie na północnym wschodzie i intensywny śnieg w Karpatach - podaje IMGW.

 Ze względu na tak niebezpieczną pogodę w Prognozie Niebezpiecznych Zjawisk Meteorologicznych zawarto informację o możliwości wystawienia w piątek i w sobotę ostrzeżeń przed silnym wiatrem ze stopniem drugim, a dla rejonów nadmorskich nawet ze stopniem trzecim.

Zobacz wideo Akcja policji i straży w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna zadzwonił, że utknął w zaspie i nie wie, gdzie jest

IMGW pisze porywach wiatru i o tym, jakie ono niosą zagrożenie:

  • 62 - 74 km/h - wiatr łamie gałęzie drzew,
  • 75 - 88 km/h - uszkodzenia budynków, zerwane dachówki, połamane całe drzewa,
  • 89 - 102 km/h - wyrwane drzewa z korzeniami, połamane słupy energetyczne i możliwość zrywania dachów budynków,
  • 103 - 117 km/h - rozległe zniszczenia, zagrożenie życia,
  • >118 km/h - zniszczenia i spustoszenia, wypadki śmiertelne,

W górach prędkość wiatru może sięgać 200 km/h

Synoptycy z portalu fanipogody.pl informują, że najsilniej powieje w polskich górach - ze szczególnym uwzględnieniem szczytów Sudetów i "polskiej królowej wichur", czyli Śnieżce, która często notuje najwyższe porywy wiatru. Tam może wiać nawet 150-200 km/h. W pasmach górskich sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm śniegu.

IMGW ostrzega, że mogą także wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne. Prawdopodobieństwo jest niewielkie i wynosi poniżej 10 proc., ale jednak wskaźniki się uaktywniły.

IMGW: huragan, trąby powietrzne, burze nad Polską Cyklon Ulf nadciąga nad Polskę. Huragan, trąby powietrzne i burze

Więcej o: