Bobrowniki. Największy w historii przemyt papierosów i 440 mln strat. Zatrzymano kilkunastu celników

15 osób podejrzanych o przemyt papierosów z Białorusi do Polski zatrzymali funkcjonariusze CBŚP, Straży Granicznej i Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Wśród zatrzymanych jest siedmiu celników z przejścia granicznego w Bobrownikach. To największy w historii taki przemyt.

Funkcjonariusze Podlaskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali łącznie siedmiu funkcjonariuszy KAS. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 400 tys. euro, w zamian za umożliwienie przemytu papierosów w samochodach ciężarowych - informuje Straż Graniczna.

Jak czytamy w oświadczeniu SG, w toku przeszukania ich miejsc zamieszkania zabezpieczono mienie w postaci pieniędzy i pojazdów o łącznej wartości 382 tys. złotych. Zatrzymani funkcjonariusze zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Wszczęto wobec nich procedurę zwolnienia ze służby.

"Na czele zorganizowanej grupy przestępczej stał zatrzymany w Warszawie 59- letni obywatel Polski pochodzący z woj. podlaskiego. Mężczyzna obecnie mieszkał w Warszawie. Był on odpowiedzialny za zamawianie papierosów w Białorusi, za organizację przemytu papierosów przez granicę oraz za ich dalszą dystrybucję" - czytamy na stronie SG.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Tuż za nim jechał radiowóz

Straty Skarbu Państwa na 440 milionów

Według śledczych z podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej działalność gangu doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 440 milionów złotych. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycali papierosy, a zyski inwestowali w nieruchomości.

Zarzuty postawione zatrzymanym to udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przemycie papierosów, pranie pieniędzy i wręczanie łapówek celnikom. Nieuczciwi funkcjonariusze za łapówki od 5 do 45 tysięcy euro mieli przepuścić przez granicę łącznie ponad 16 milionów paczek papierosów.

Ukraińscy żołnierze na linii frontu w okolicach Bachmutu, obwód doniecki, Ukraina, 8 lutego 2023 r. "Rosjanie muszą chować się po lasach i rowach". Ekspert wskazuje jednak na złe wieści dla Ukraińców

Podczas zatrzymań zabezpieczono na poczet przyszłych kar pieniądze, sztabki złota, biżuterię i samochody o wartości ponad 10 milionów złotych. Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

Ukraińscy żołnierze przygotowują się do ostrzału rosyjskich pozycji na linii frontu w pobliżu Bachmutu, obwód doniecki. Niespokojna noc w Ukrainie. Silna eksplozja pod Lwowem

Przypomnijmy, że 9 lutego Mariusz Kamiński poinformował na Twitterze, że z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydował o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12:00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. 

Więcej o: