Pogoda. Cyklon Ulf sprowadzi wichury w weekend. Alerty IMGW. Wróci mróz. Co ze śniegiem?

Na początku weekendu cyklon Ulf sprowadzi do Polski silny wiatr. Synoptycy IMGW ostrzegają przed wichurami, zwłaszcza na Wybrzeżu, gdzie wprowadzili trzeci stopień zagrożenia. Wiatr może osiągać tam prędkość do nawet 120 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (17/18 lutego) i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się cyklon Ulf, czyli głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Sprowadzi do Polski sporo deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr - pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać 120 km/h, w głębi lądu około 80-90 km/h. Na Bałtyku spodziewamy się silnego sztormu. W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich

- ostrzegają synoptycy. "Wiatr zacznie słabnąć stopniowo w nocy z soboty na niedzielę" - dodają.

Grzyb czarka napotkany na terenie Nadleśnictwa BiałowieżaSmakuje "jak zatęchła rzodkiewka". Ten grzyb zwiastuje wiosnę

Silne wichury w Polsce. IMGW wydał alerty

W piątek i sobotę w całej Polsce będą obowiązywały ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. "Czerwone" alerty najwyższego, trzeciego stopnia przewidziano dla powiatów nadmorskich. W środkowo-wschodniej części kraju oraz w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim zostanie wprowadzony drugi stopień, a w pozostałych regionach stopień pierwszy. Więcej na stronie IMGW.

Pogoda. Po weekendzie w części Polski znów będzie mróz

Piątek będzie na ogół pochmurny i deszczowy. Termometry wskażą od 3 stopni na Suwalszczyźnie do 10 stopni na Dolnym Śląsku - podaje TVN Meteo.

W sobotę wciąż sporo chmur, ale z większymi przejaśnieniami. W całej Polsce mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Na Podlasiu spodziewany jest śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 stopni w okolicy Suwałk do 8 stopni na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.

Zobacz wideo Wiele rodzimych gatunków ptaków nie spędza zimy w Polsce

W niedzielę duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Wszędzie, poza Śląskiem, może pojawić się przelotny deszcz. Od 1 stopnia na Suwalszczyźnie do 5 stopni na Dolnym Śląsku.

Poniedziałek pochmurny, z przelotnym śniegiem w centrum i na wschodzie kraju. Na termometrach od -2 stopni na Podkarpaciu do 4 stopni na Pomorzu. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-zachodni.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Urlop to idealny czas na podróże i wypoczynekUrlop zaległy za 2022 rok. Do kiedy można go zrealizować?

Więcej o: