Pogoda. Nad Polskę nadciąga potężna wichura. Ostrzeżenia IMGW najwyższego stopnia

Prognozy wskazują, że w weekend w całym kraju wystąpi silny wiatr. Szczególnie intensywne wichury mogą pojawić się w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Szczególnie trudnej sytuacji IMGW spodziewa się na Wybrzeżu. Z prognozy zagrożeń meteo na mapie Instytutu wynika, że ostrzeżenia trzeciego stopnia (najwyższe) będą obowiązywały w sobotę w powiatach: kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim (woj. zachodniopomorskie) oraz słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim (woj. pomorskie). 

Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Prognoza pogody. IMGW: W weekend silny i niebezpieczny wiatr

Zagrożenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić porywy wiatru nawet powyżej 115 km/h lub silny wiatr o średniej prędkości 90 km/h. 

Z aktualnej mapy zagrożeń wynika, że alerty będą obowiązywały od 7.30 w piątek do 7.30 w niedzielę. W wymienionych regionach sytuacja może być wyjątkowo groźna, ale silnego wiatru należy spodziewać się w całym kraju - w analogicznym czasie będą obowiązywały ostrzeżenia pierwszego lub drugiego stopnia. 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii jest najtragiczniejszym kataklizmem od 1939 r. Liczba ofiar przekroczyła 33 tysiące ludzi. 13 lutego 2023 r.77-letnia Turczynka spędziła pod gruzami 212 godzin [WIDEO]

"Prognoza zagrożeń meteo na weekend wskazuje przede wszystkim na silny, niebezpieczny wiatr w całym kraju - najsilniejszy na Wybrzeżu" - informuje IMGW na Twitterze. "Natomiast w sobotę mogą wystąpić jeszcze intensywne opady deszczu i oblodzenie na północnym wschodzie i intensywny śnieg w Karpatach" - dodaje Instytut. 

Prognozę pogody i informacje o zagrożeniach meteo można znaleźć na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Jednocześnie specjalistyczne serwisy prognozują, że porywisty wiatr może wystąpić także w górach. Jak wynika z danych na mountain-forecast.com, w piątek wieczorem na Śnieżce wiatr może w porywach wiać z prędkością 100 km/h, z kolei na Turbaczu 90 km/h.

Więcej o: