Duża zmiana w pogodzie. Wrócą opady śniegu. Kiedy? Alerty IMGW: Wiatr do 120 km/h

Polska nadal znajduje się pod wpływem rozległego wyżu Feuka, za sprawą którego temperatura w naszym kraju jak na luty jest bardzo wysoka. Dynamiczne zmiany w pogodzie mogą jednak nastąpić już pod koniec bieżącego tygodnia. Wraz z weekendem do Polski wkroczą chłodne fronty atmosferyczne przynoszące opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Będzie też silnie wiać. IMGW ostrzega przed porywami wiatru do nawet 120 km/h.

Jeszcze do czwartku 16 lutego na pogodę wpływać będzie wyż za sprawą którego kolejny dzień utrzyma się pochmurna pogoda z miejscowymi rozpogodzeniami, opadami mżawki i słabym wiatrem. Sytuacja zmieni się w piątek, kiedy dojdzie do zmiany frontu atmosferycznego na chłodny. Rozległy niż wkroczy nad Polskę, przynosząc ze sobą opady mokrego śniegu oraz bardzo silny i niebezpieczny wiatr. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pogoda na środę. Nawet 11 stopni na termometrach, popada też deszcz

Według prognoz wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę 15 lutego w większości części kraju dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, dość pogodnie jedynie na południu. Na północy z kolei może lekko popadać. Temperatura na zachodzie sięgać może nawet 11 st. C. W czwartek zdecydowanie większe zachmurzenie. Przejaśnienia i rozpogodzenia jedynie na południu kraju. Na zachodzie i północy Polski spodziewane są opady deszczu. Nadal jednak będzie ciepło. Na dolnym Śląsku do 10 st. C. Najchłodniej może być na Podhalu. Tam jedynie 3 st. C. 

Dynamiczne zmiany w pogodzie. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

W piątek nastąpi dość dynamiczna zmiana pogody. 17 lutego dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niżowego znad Morza Północnego i północnej części Oceanu Atlantyckiego. Wówczas pojawią się opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Co więcej, jak podkreśla Arleta Unton-Pyziołek, synoptyczka portalu tvnmeteo.pl, w sobotę pojawi się front, przynoszący opady śniegu z deszczem i mokrego śniegu. Za nim wkroczy zimne powietrze polarne. 

*Wagnerowcy bestialsko zabili młotem jednego ze swoich. "Wideo z sądu o zdradę"

Tej dynamicznej zmianie towarzyszyć będą silne i porywiste wiatry. IMGW w związku z możliwością wystąpienia burz i bardzo silnym i niebezpiecznym wiatrem wydało prognozę zagrożeń. Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać nawet 120 km/h. W głębi lądu około 80-90 km/h. Wiatr stopniowo zacznie się uspokajać dopiero w nocy z soboty na niedzielę. 

Dynamiczne zmiany w pogodzie. Wrócą opady śniegu

W piątek mimo dość wysokiej temperatury (na zachodzie około 9 st. C), pojawi się znacznie więcej opadów, w tym m.in. opadów deszczu ze śniegiem. Intensywny śnieg wystąpi dzień później, 18 lutego, głównie na wschodzie. Odczuwalna temperatura będzie zdecydowanie niższa z uwagi na silny wiatr. W niedzielę w dalszym ciągu będzie pochmurno z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem, a na północy śniegu. Termometry będą wskazywać od 2 st. C na wschodzie do maksymalnie 8 st. C na zachodzie.

Więcej o: