Pogoda. Wir polarny rozpadnie się, "bestia ze wschodu" przyniesie mróz. Będzie powtórka z 2018 roku?

Meteorolodzy z Met Office prognozują, że do Europy wróci jeszcze mróz i śnieg. Z dnia na dzień ma bowiem wzrastać szansa na to, że wir polarny się rozpadnie, przez co chłodne powietrze zacznie napływać - także do Polski - od wschodu i północy.

Z danych narodowej brytyjskiej służby pogodowej Met Office wynika, że w wielu krajach Europy będzie miało miejsce załamanie pogody, które spowodowane będzie "silnymi zaburzeniami zachodzącymi w stratosferze". Jak wyjaśniają synoptycy, od kilku tygodni odnotowywane są nagłe ocieplenia stratosferyczne (SSW - sudden stratospheric warming), które skutkują zaburzeniem struktury wiru polarnego.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

"Bestia ze wschodu" na przełomie lutego i marca? Brytyjczycy o rozpadzie wiru polarnego

Taka sytuacja może doprowadzić do rozpadu wiru polarnego i nagłego napływu bardzo zimnego powietrza, które według meteorologów może przynieść podobny efekt do "bestii ze wschodu" z 2018 roku. Wówczas pod koniec zimy w Europie wystąpiła fala mrozów i śnieżyc. W Skandynawii odnotowano wówczas temperaturę do -37 stopni, a w centralnej Europie temperatura spadła od -15 do -18 stopni. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Śnieg w górach (zdjęcie ilustracyjne) Gdzie jest śnieg? Od poniedziałku duże ocieplenie - nawet 11 st. C

Szef prognoz długoterminowych Met Office prof. Adam Scaife ocenił, że w tej chwili istnieje 80 proc. szansy na to, że w kolejnych tygodniach będą miały miejsce kolejne zaburzenia SSW, które na przełomie lutego i marcu mogą doprowadzić do nagłego mrozu w Europie. Najpewniej północna część Europy będzie sucha, a państwa na południu Europy pozostaną cieplejsze, aczkolwiek pojawiał się tam będzie silny wiatr i intensywne opady. 

Na rozpad wiru polarnego wskazują także inne prognozy długoterminowe. Według europejskiego modelu ECMWF koniec lutego i początek marca będzie znacznie chłodniejszy od normy wieloletniej. Według synoptyków do Europy znów powrócą większe mrozy. Amerykański model CFS również wskazuje w tym okresie większy chłód niż w publikowanych kilka dni wcześniej prognozach. Napływ zimnego powietrza jest więc dość prawdopodobny, chociaż nie pewny w stu procentach.  

Synoptycy zaznaczają, że prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Wiosna w Polsce - zdjęcie ilustracyjne Kiedy zaczyna się wiosna 2023? Daty kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Więcej o: