Pogoda. Nad Polskę nadpływa antycyklon. Czy jest jeszcze szansa na śnieg w ferie?

Po ostatniej mroźnej nocy Polska znalazła się pod wpływem antycyklonu, przynoszącego ciepłe powietrze z południowo-zachodniej Europy. Za sprawą łagodnego wyżu w kraju zrobi się znacznie cieplej, zaczną pojawiać się także roztopy. Odwilż nastąpi niemal na całym obszarze Polski. Czy uczniowie mają jeszcze szansę na śnieg podczas tegorocznych ferii zimowych?

Zdaniem synoptyków możemy pożegnać się z dwucyfrowym mrozem - przynajmniej na najbliższy czas. Za sprawą ciepłego powietrza napływającego znad  południowo-zachodniej Europy niemal w całym kraju pojawi się odwilż. Temperatura wzrośnie do nawet 10 st. C. Pojawią się także charakterystyczne dla takiej pogody roztopy. Czeka nas więc aura charakterystyczna dla przedwiośnia. Czy w takim przypadku uczniowie mogą liczyć jeszcze na śnieg w trakcie trwających ferii zimowych?

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kolejny antycyklon nadciąga nad Polskę. Temperatury do nawet 10 st. C.

W sobotę 11 lutego prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują na znaczne ocieplenie. W wielu miejscach temperatura na termometrach osiągnie nawet 10 st. C. Chłodniej może być jedynie na południu, czyli w górach i na obszarach podgórskich. Zdaniem rzecznika IMGW Grzegorza Walijewskiego "od niedzieli ciepło będzie się wlewało na dobre do naszego kraju" - cytuje tvnmeteo.pl. Dodatniej temperatury można spodziewać się także w nocy. Na zachodzie może być to od zera do nawet 6 st. C. na plusie

Według ekspertów z portalu dobrapogoda24.pl warunki termiczne od soboty będą już tymi charakterystycznymi dla przedwiośnia. Oznacza to, że średnia dobowa temperatura na obszarze niemal całego kraju wahać się będzie między 0 a 5 st. C. W związku z nadchodzącym ociepleniem pokrywa śnieżna leżąca na terenach nizinnych szybko stopnieje. Szacuje się, że już w przyszłym tygodniu śnieg zniknie niemal z całej powierzchni kraju z wyjątkiem gór i terenów podgórskich. 

Ocieplenie i roztopy. Czy jest jeszcze szansa na śnieg w ferie?

Śnieg nie zniknie więc całkowicie. Pokrywa śnieżna na południu Polski będzie topnieć stopniowo. Nadal w górach będzie obecny śnieg, jednak w znacznie mniejszej ilości. Według pomiarów IMGW aktualnie warstwa śniegu na Kasprowym Wierchu sięga miejscami 1,8 metra. Powyżej metra jest także w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Chochołowskiej. Również w wyższych partiach Beskidów notowana jest pokrywa śnieżna o grubości powyżej metra. W Karkonoszach z kolei występuje 80 cm warstwa śniegu, a w Bieszczadach ta wartość waha się od 20 do 60 cm. 

Zdaniem rzecznika IMGW do końca przyszłego tygodnia możemy spodziewać się temperatury w granicach 10 st. C. Po 18 lutego ma jednak nastąpić kolejne ochłodzenie. Oznacza to, że do końca ferii zimowych, przynajmniej w górach, panować będą dość korzystne warunki do uprawiania rozmaitych sportów zimowych.

Więcej o: