Fundacja Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis zmieniła statut. Droga do kolejnych dotacji otwarta

Fundacja Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na początku tego roku wprowadziła zmiany w swoim statucie. Rozszerzono jej działalność o kolejne zadania. To otwiera fundacji Rydzyka drogę do ubiegania się o jeszcze większą liczbę dotacji.

Fundacja Lux Veritatis od stycznia będzie dodatkowo zajmować się m.in. przeciwdziałaniem przyczynom przestępczości oraz integracją cudzoziemców - informuje Krajowy Rejestr Sądowy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo PiS i  księdzksiądz Rydzyk od lat są w bliskich stosunkach

Fundacja Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis zmieniła swój statut

Zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym zostały zatwierdzone 24 stycznia br. Wtedy właśnie dopisano nowe cele działania fundacji Lux Veritatis. Wśród nich znalazło się: *przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, *przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, w tym udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa, *promocja Rzeczpospolitej za granicą, *działalność na rzecz integracji cudzoziemców czy *wspomaganie szkoleniowe, informacyjne, techniczne oraz finansowe organizacji pozarządowych.

Zapis dotyczący integracji cudzoziemców jest zaskakujący, biorąc pod uwagę wypowiedzi księdza Tadeusza Rydzyka. Jeszcze w zeszłym roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, przestrzegał przed cudzoziemcami, którzy pojawią się w Polsce. - Miejmy otwarte serca, ale uważajmy. Obawiam się, żeby razem z uchodźcami wojennymi z Ukrainy nie przybyli do Polski ci, którzy nie powinni być w Polsce, przed którymi się broniliśmy - mówił Rydzyk w marcu na antenie Radia Maryja, cytowany przez Wirtualną Polskę. Natomiast w 2015 roku, po wybuchu wojny w Syrii, Rydzyk obawiał się islamizacji Europy. Wspominał też o zagrożeniu, jakie wywołają "muzułmańscy, nielegalni imigranci". Zatem jego wcześniejsze słowa nie idą w parze ze zmianami wprowadzonymi w statucie fundacji, natomiast bez wątpienia zwiększają możliwości ubiegania się o kolejne dotacje.

Ojciec Tadeusz Rydzyk - zdjęcie archiwalne Rydzyk organizuje imprezę i prosi o datki. "Wszystko drożeje"

"Problemem fundacji ks. Rydzyka jest brak przejrzystości". Podmioty korzystające z publicznych pieniędzy powinny być transparentne

Krzysztof Izdebski, ekspert ds. dostępu do informacji przekazuje, że do zmian w statucie mogło dojść z powodu braku przejrzystości, dotyczącego otrzymywanych środków publicznych. - Jeśli spojrzymy na dotychczasową działalność fundacji księdza Rydzyka, to problemem jest brak przejrzystości i brak realizacji przepisów o Ustawie o dostępie do informacji publicznej. W zakresie korzystania z pieniędzy publicznych takie fundacje, jak Lux Veritatis, ale też inne podmioty otrzymujące państwowe dotacje, powinny być transparentne - podkreśla Krzysztof Izdebski, prawnik oraz aktywista działający na rzecz przejrzystości życia publicznego, a także dyrektor programowy Fundacji ePaństwo, cytowany przez WP.

Do tej pory fundacja Lux Veritatis otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości ok. 13,3 mln zł. Ta kwota została przekazana na "Centrum Ochrony Praw Chrześcijan" (7,16 mln zł), czy projekty: "Prawda a historia" (5,5 mln zł) oraz "Bezpieczni w rodzinie" (658 tys. zł) - przekazuje WP. Według obliczeń portalu oko.press, od początku rządów PiS do marca 2021 roku resort przeznaczył na fundację Rydzyka przynajmniej 26 mln zł.

Tadeusz Rydzyk Ministerstwa płaciły fundacji Rydzyka. Resorty ujawniają, ile i za co

Więcej o: