Polska zamyka przejście na granicy z Białorusią. "Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa"

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zawiesił do odwołania ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Decyzja wchodzi w życie już w piątek w południe. "Poleciłem przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki" - podkreślił.
Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Minister Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że podjął tę decyzję "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa".

"W związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta poleciłem podległym mi służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi" - dodał.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Manifestacja solidarności z BiałorusiąWiaczorka o Poczobucie: Jeden z najważniejszych zakładników Łukaszenki

Wyrok ws. Andrzeja Poczobuta

W środę sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Działacz Związku Polaków na Białorusi został oskarżony przez reżim o "wzniecanie nienawiści' i "działanie na szkodę państwa poprzez wzywanie do nakładania sankcji".

Kadyrow i Putin zrobili selfieKadyrow wybełkotał swój plan dla Polski. "Denazyfikacja i referendum na Śląsku"

Andrzej Poczobut przebywa za kratami od marca 2021 roku. Reżim próbował go nakłonić do wyjazdu z Białorusi, ale działacz polskiej mniejszości odmówił. Nie zgodził się też na wysłanie prośby o ułaskawienie do dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

"Potępiamy niesprawiedliwy wyrok wydany przez sąd autorytarnego państwa. Andrzej Poczobut to polski i białoruski patriota" - napisał w środę w mediach społecznościowych Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Andrzej PoczobutAndrzej Poczobut po blisko dwóch latach w areszcie. "Przeszedł piekło"

Więcej o: