Syn rotmistrza Witolda Pileckiego otrzyma zadośćuczynienie. Wnioskował o 26 mln zł

1,5 miliona złotych w ramach zadośćuczynienia przyznał warszawski Sąd Okręgowy synowi rotmistrza Witolda Pileckiego. 90-letni Andrzej Pilecki wnioskował o 26 milionów złotych od Skarbu Państwa za krzywdy, których doznał jego ojciec. Wyrok nie jest prawomocny.

- Nie można wycenić śmierci, a cierpienie Pileckiego [w więzieniu - red.] trwało ponad 300 dni. Trzeba się jednak odnieść do warunków ekonomicznych społeczeństwa - mówiła w środę, cytowana przez "Gazetę Wyborczą", sędzia Monika Łukaszewicz.

- W orzecznictwie podobne wyroki kształtowały się wokół miliona złotych. Zasądzone dzisiaj zadośćuczynienie jest więc wyższe niż zwykle, ze względu na skalę cierpienia, ale też dlatego, że [rotmistrz - red.] ratował państwo, a później został niegodnie potraktowany, nawet po śmierci - dodała sędzia.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pełnomocniczka Andrzeja Pileckiego, mec. Anna Bufnal, przyznała, że "zasądzona kwota jest zauważalna". - Czy jest godziwa, pozostawiam ocenie opinii publicznej. Patrząc przez pryzmat pozbawienia wolności, można odnieść wrażenie, że łatwiej jest pozbawić obywatela życia, dla państwa jest to tańsze - skomentowała. 

W przeszłości rodzina Witolda Pileckiego otrzymała także odszkodowanie. W grudniu 1990 r. zasądzono wówczas na rzecz żony rotmistrza Pileckiego, córki oraz syna 500 mln ówczesnych złotych. Odszkodowanie przyznano w związku z tym, że rotmistrz Pilecki, przebywając w więzieniu, nie mógł pracować i utrzymywać bliskich.

Sąd stwierdził wtedy, że kwota ta ma charakter symboliczny, jednak powinna zagwarantować rodzinie Pileckich "prawo do godnego życia" i "stanowić symboliczną satysfakcję za to, co dotychczas przeżyli".

Zobacz wideo Pakt senacki? Nie jestem fanem Giertycha, ale weta nie będzie

Rotmistrz Witold Pilecki. Jest orzeczenie ws. zadośćuczynienia

Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, został po wojnie skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy w 1948 roku. Ponad cztery dekady później, w 1990 roku, wyrok unieważniono.

Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, autorem raportów o Holocauście. W 1947 roku został aresztowany przez komunistów. Przyznał, że w porównaniu z tym, co robiła bezpieka, Auschwitz był igraszką.

Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego w 2006 roku, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: