Pogoda. Antycyklon Elisabeth dotarł do Polski. Rekordowo wysokie ciśnienie i niebezpieczny mróz

Do Polski wkroczył silny wyż Elisabeth, który przez kilka kolejnych dni będzie kształtował pogodę w naszym kraju. Synoptycy zapowiadają wzrost ciśnienia, które osiągnąć może wartości w granicach 1050 hPa. Za sprawą antycyklonu w wielu regionach może zrobić się mroźniej niż dotychczas.

Mapy synoptyczne i zdjęcia satelitarne wskazują, że do Polski dotarł antycyklon Elisabeth, który w najbliższych dniach znacząco wpłynie na pogodę. Silny wyż przyniesie rozpogodzenia, ale wpłynie dość niekorzystnie na ciśnienie, które może osiągnąć do 1050 hPA. W wielu regionach Polski prognozuje się wystąpienie znacznie silniejszych niż dotychczas mrozów

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Antycyklon Elisabeth dotarł do Polski

Za pogodę na znacznym obszarze Europy, w tym w Polsce odpowiadać będzie antycyklon Elisabeth, który w ciągu kilku kolejnych dni spowoduje znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego. Według portalu dobrapogoda24.pl apogeum najwyższego ciśnienia prognozowane jest na środę 8 lutego. Tego dnia centrum wyżu przemieści się z pogranicza Niemiec i Polski nad pogranicze Polski i Ukrainy. Z tego względu zapowiada się, że najwyższe ciśnienie wystąpi nad południowo wschodnią częścią kraju i wyniesie około 1048 hPa. 

Za sprawą potężnego antycyklonu Elisabeth zmaleje również prędkość wiatru. Według pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prędkość wyniesie 3-15 km/h, w porywach do 26 km/h w Lublinie.

Kolejny tydzień ujemnych temperatur. Lokalnie nawet do -20 st. C

Mimo rozpogodzeń i dość stabilnej pogody w nadchodzących dniach musimy przygotować się na to, że mróz nie odpuści. Według modeli GFS będzie on utrzymywał się do końca bieżącego tygodnia. Za dnia temperatury w niektórych regionach mogą być dodatnie, jednak w nocy mróz będzie występował na obszarze niemal całego kraju. Za sprawą m.in. wysokiego ciśnienia i bardzo słabego wiatru, prognozuje się także dużą różnicę pomiędzy temperaturą w nocy, a tą w ciągu dnia. 

W środę temperatura maksymalna od - 7 st. C na południowym wschodzie, około 0 st. C w centrum oraz do 3 st. C na plusie nad morzem. W nocy z kolei temperatura minimalna od - 20 st. C na Podhalu do około - 6 st. C w centrum. W czwartek nadal mroźnie. Temperatura maksymalna od -7 st. C na południowym wschodzie, do około 0 st. C w centrum. W nocy na Podhalu termometry wskażą około - 19 st. C. Od piątku, 10 lutego, synoptycy prognozują ocieplenie. Z każdą kolejną dobą temperatury mają rosnąć. W ciągu dnia poniżej zera może być jedynie w górach i obszarach podgórskich.

Więcej o: