Pogoda. IMGW ostrzega przed mrozem. Ciśnienie wzrośnie do nawet 1040 hPa

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla południowej Polski przed mrozem. Alerty będą obowiązywać we wtorek do godziny 10.

Na pogodę w Polsce wpływ mają wyże, które sprawiają, że jest ona bardzo stabilna. W najbliższych dniach, zgodnie z prognozą zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, należy spodziewać się wyłącznie alertów dotyczących mrozu.

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda na wtorek 7 lutego - ostrzeżenia IMGW przed niską temperaturą

Zgodnie z komunikatem IMGW, żółte alerty wydano w województwach:

  • dolnośląskim - w powiatach: karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim i mieście Jelenia Góra do godziny 9;
  • śląskim - w powiatach: cieszyńskim, bielskim i żywieckim do godziny 9 oraz w powiecie zawierciańskim do godziny 10;
  • małopolskim - w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim do godziny 9 oraz powiatach miechowskim i olkuskim do godziny 10;
  • podkarpackim - w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim i mieście Krosno do godziny 10;
  • świętokrzyskim - w powiatach: koneckim, skarżyskim, starachowickim, ostrowieckim, opatowskim, kieleckim, staszowskim, buskim, kazimierskim, pińczowskim, jędrzejowskim i włoszczowskim oraz w Kielcach do godziny 10.

Na tym obszarze "prognozuje się temperaturę minimalną od -19 stopni do -15 stopni. Wiatr o średniej prędkości do 10 km/h" podaje IMGW.

Jak podaje portal fanipogody.pl, opady śniegu mogą pojawić się dziś w województwach podkarpackim i lubelskim. Nie będą one jednak zbyt intensywne. W ciągu dnia może wiać do maksymalnie 40 kilometrów na godzinę na południu kraju - w pozostałych regionach będzie bezwietrznie. 

"Na bardzo wysokim poziomie w dalszym ciągu pozostaje ciśnienie atmosferyczne. Barometry we wtorek wskazywały będą nawet 1040 hPa. Prognoza pogody na wtorek mówi więc jasno. Aura nie przyniesie dziś dynamicznych, czy groźnych zjawisk pogodowych" - czytamy na portalu.

Prognoza zagrożeń IMGW

Z prognoz IMGW wynika, że dla alerty przed mrozem będą wydawane także w kolejnych dniach. W środę mają one zostać wydane dla województwa śląskiego i małopolskiego, a w czwartek i piątek dodatkowo dla województwa podkarpackiego. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: