Tatry już otwarte dla turystów, ale nie całe. Nadal zamknięte są cztery szlaki

Tatrzański Park Narodowy otworzył szlaki dla turystów i narciarzy. Zamknięte - na wniosek TOPR- pozostają wciąż cztery szlaki.
Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Tatry były zamknięte od weekendu. Przez dwa dni obowiązywał zakaz wstępu na tatrzańskie szlaki ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe. W poniedziałek po południu o otwarciu części tras poinformował Tatrzański Park Narodowy.

"Po przeprowadzeniu oceny zagrożenia lawinowego przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, na ich wniosek, potwierdzamy odwołanie zamknięcia całego obszaru polskich Tatr, z wyjątkiem:

  • drogi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka,
  • szlaku z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów,
  • szlaku narciarskiego prowadzącego przez Żleb Marcinowskich - z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)
  • szlaku narciarskiego prowadzącego tzw. "górnymi padakami" - od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)"

- czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu TPN.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Tatry. Część szlaków już otwarta. Nadal obowiązuje 4 stopień zagrożenia lawinowego

TPN przypomina jednak w komunikacie, że w Tatrach są nadal skrajnie trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Szlaki są nieprzetarte i trudno dostępne.

Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu na wielu stromych stokach. Duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Nadal obowiązuje w Tatrach 4, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy odradzają wyjścia powyżej górnej granicy lasu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu.

Od jutra turyści i narciarze będą też mogli wrócić Kasprowy Wierch. Jak poinformowały Polskie Koleje Linowe, udostępnione zostają także kolej krzesełkowa oraz trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej. Trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej wraz z nartostradą do Kuźnic.

Więcej o: