Okres dominacji silnego wyżu charakteryzuje się przede wszystkim rozpogodzeniami oraz znaczącymi spadkami temperatur. W ostatnich dniach wyraźnie odczuliśmy silne uderzenie chłodu, podczas którego termometry notowały dwucyfrowe ujemne temperatury. Synoptycy jednak zapowiadają, że druga dekada lutego ma być znacznie cieplejsza i może przygotować nas na rychłe nadejście wiosny.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Nowy tydzień zapowiada się według prognoz jeszcze mroźniej niż minione dni. Miejscami termometry będą wskazywały dwucyfrowe wartości na minusie, jednak głównie w nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w kolejnych dniach miejscami słabe opady śniegu. 6 lutego w ciągu dnia od - 5 st. C na wschodzie do 0 st. C na zachodzie i 3 st. C nad morzem. Odczujemy jednak wyraźny spadek minimalnej temperatury, która wynosić będzie od około - 17 st. C na Podhalu, - 9 st. C na wschodzie Polski do - 1 st. C nad morzem. Od wtorku do czwartku pogoda nadal pod wpływem rozległego wyżu. Temperatura ujemna w niemal całym kraju, także w ciągu dnia. Należy przygotować się przede wszystkim na bardzo mroźne noce ze spadkami nawet do - 20 st. C.
Według modeli GFS mróz będzie utrzymywał się do końca bieżącego tygodnia. Za dnia temperatury mogą być dodatnie, jednak w nocy mrozy będą występowały na obszarze niemal całego kraju.
Sytuacja zmieni się w drugiej dekadzie lutego. Wtedy centrum wyżu przesunie się dużo bardziej na wschód i południowy wschód Europy. Zmieni się cyrkulacja powietrza, a nad Polskę napłynie cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa kontynentu. Kiedy może to nastąpić?
Według eksperta z portalu fanipogody.pl pierwszy dzień, kiedy dodatnie temperatury pojawią się niemal w całym kraju, to piątek 10 lutego. Ujemną temperaturę prognozuje się jeszcze w nocy z piątku na sobotę, jednak z każdą kolejną dobą zapowiadany jest wzrost temperatur. Szacuje się, że pomiędzy 12 a 15 lutego na niemal całym obszarze kraju będzie utrzymywać się dodatnia temperatura przez całą dobę.
Najcieplej ma być na zachodzie Polski, chociaż nawet we wschodnich regionach prognozowana jest temperatura powyżej 7 st. C. Nadal będziemy pod wpływem wyżu, więc pogoda zapowiada się stabilnie ze słońcem i rozpogodzeniami. Zniknie także niemal cała pokrywa śnieżna. Wyjątek stanowić będą góry i obszary podgórskie, gdzie śnieg utrzymywał się będzie także przez drugą dekadę lutego.