Czy hotele powinny mieć prawo do "klauzuli sumienia" w przypadku par bez ślubu? Jest sondaż

81 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski uważa, że hotelarze nie powinni mieć prawa do odmowy wynajęcia pokoju z podwójnym łóżkiem parom ze ślubu. Badanie przeprowadzono w związku z publikacją poradnika Ordo Iuris, w którym wyraźnie wskazano, że taka "klauzula sumienia" hotelarzom przysługuje.

Ultrakonserwatywna organizacja Ordo Iuris przed kilkoma tygodniami poradnik, w którym wskazuje, w których sytuacjach można powołać się na wolność sumienia i wolność wyznania. W poradniku znalazły się też wskazówki dla przedsiębiorców, np. restauratorów i hotelarzy.

Poradnik "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" przygotowali założyciel Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski i adw. Magdalena Majkowska.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W publikacji czytamy m.in., że "księgarnia może odmówić dystrybucji książki zawierającej treści, których nie chce promować", "restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje wesele" a "hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami".

Ostatnia z tych kwestii wzbudziła najwięcej kontrowersji, stąd spora liczba publikacji na temat poradnika.

Zobacz wideo Więźniowie CIA torturowani w Polsce? „Prawdopodobnie popełniliśmy błąd. Bush mógł zostać zmanipulowany" [fragment podcastu „Kwaśniewski Story"]

Sondaż: badani przeciwni "klauzuli sumienia" dla hotelarzy

W badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski zapytano użytkowników, "czy hotel powinien mieć prawo do odmówienia wynajęcia pokoju z dużym łóżkiem podwójnym dwóm osobom dorosłym bez ślubu".

Odpowiedzi "zdecydowanie nie" udzieliło 67 proc. uczestników badania, "raczej nie" - 14 proc.

Poradnik Ordo IurisOrdo Iuris w poradniku: Można odmówić wynajmu pokoju parze bez ślubu

Z kolei za prawem odmowy dla hotelarzy dla par bez ślubu opowiedziało się 10 proc. badanych (po 5 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak").

Zdania w tej kwestii nie miało 9 proc. ankietowanych.

Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 27-30 stycznia metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej) na próbie 1083 pełnoletnich osób.

Więcej o: