Willa Plus. Ksiądz związany z KUL i Ordo Iuris dostał 2 mln zł od MEiN na budynek w Bieszczadach

Ksiądz Henryk Witczyk jest jednym z beneficjentów konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort kierowany przez Przemysława Czarnka przekazał fundacji prowadzonej przez duchownego związanego z KUL dwa miliony złotych na budowę ośrodka w Bieszczadach z widokiem na górskie szczyty.

Jak podaje tvn24.pl, ksiądz Henryk Witczyk jest związany z Ordo Iuris i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (gdzie profesorem jest szef MEiN Przemysław Czarnek). Jak się okazuje, fundacja Dabar - Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji - której prezesem jest wspomniany duchowny, otrzymała dwa miliony złotych dofinansowania właśnie od Ministerstwa Edukacji i Nauki (w ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania").

Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk: PiS jest mniej uczciwe od złodzieja

Ksiądz związany z KUL i Ordo Iuris ze wsparciem od MEiN. Dwa miliony złotych na budowę ośrodka w Bieszczadach 

Resort kierowany przez Czarnka przekazał pieniądze na budowę dwupiętrowego "obiektu szkoleniowo-konferencyjnego", który ma zostać wybudowany w Wetlinie w powiacie leskim na Podkarpaciu. Budynek ma powstać na zboczu góry, z panoramą na bieszczadzkie szczyty, takie jak Smerek. Jednocześnie z ośrodka mają korzystać maksymalnie 22 osoby. Budynek, który będzie częścią Centrum Młodzieży Trójmorza im. Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II w Wetlinie, ma być ukończony w 2024 roku. Z założeń fundacji wynika, że obiekt ma służyć m.in. jako miejsce "do przyjmowania uchodźców z Ukrainy". 

Sama fundacja chwali się na stronie, że otrzymuje też inne wsparcie z pieniędzy publicznych - dokładniej z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecko, noworodek (zdjęcie ilustracyjne)Najpopularniejsze imiona w 2022 roku. Cały rok królowało jedno imię

Ksiądz Henryk Witczyk - kim jest duchowny?

Ksiądz Henryk Witczyk jest wykładowcą na KUL-u - czyli tej samej uczelni, gdzie wykłada minister Przemysław Czarnek. Jest też związany z organizacją Ordo Iuris, w ramach której wygłosił wykład: "Bóg i Jezus Chrystus nie błogosławi relacjom homoseksualnym", a tęczową flagę nazwał "flagą cywilizacji śmierci". 

Księdza Witczyka niektórzy mogą kojarzyć też ze sprawą pracownika zwolnionego przez firmę Ikea, który na forum pracowniczym opublikował wyrwane z kontekstu fragmenty Starego Testamentu, które opatrzył homofobicznymi twierdzeniami. Duchowny został powołany przez sąd na biegłego z zakresu znajomości Pisma Świętego. 

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak, nazywają program MEiN mianem "Willa Plus", zwracając uwagę na to, że dofinansowania często były przekazywane osobom bliskim ministrowi edukacji lub obozowi Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z fundacji, gdzie w radzie programowej ma zasiadać minister Piotr Gliński, otrzymała 5 mln złotych na zakup willi od Skarbu Państwa. Sam Czarnek mówił, że resort "dalej będzie wspierać tego typu znakomite organizacje, a jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z MEiN nie otrzymają". 

Mapa z ciśnieniem - 14:00 w sobotęIMGW ostrzega przed wzrostem ciśnienia. "Problemy z koncentracją, migreny"

Więcej o: