Na początku listopada 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 40 milionów złotych na 42 projekty w ramach pierwszej edycji programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" - który w mediach określany jest jako "Willa plus". Największą dotację otrzymała Fundacja Polska Wielki Projekt. Tymczasem TVN24 postanowiło przyjrzeć się organizacjom, którym dotacji odmówiono.
Pierwszym z takich miejsc jest przedszkole i szkoła terapeutyczna w Izabelinie pod Warszawą. Fundacja Koocham wnioskowała o 4,8 miliona złotych na potrzeby placówki, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Szkoła mieści się w budynku o powierzchni 450 metrów kwadratowych, jednak fundacji nie będzie stać na jej wyposażenie. Ministerialny konkurs miał być nadzieją na pomoc dla 40 kolejnych uczniów.
Jak czytamy, pozytywne opinie ekspertów miała także Niepubliczna Szkoła Specjalna Układanka, która wnioskowała o 75 tys. zł, które zamierzała przeznaczyć na zakup sprzętu do terapii osób z autyzmem, ADHD i dysleksją. Ona także dofinansowania jednak nie dostała. Podobnie jak Fundacja Pomocy Szkole imienia Edwarda Machniewicza, która wnioskowała o 91 tys. zł - na pięć stanowisk komputerowych, tablicę multimedialną, drukarki. Na 17 wniosków napisanych w ubiegłym roku organizacji udało się dostać dotację tylko z jednego.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
4 listopada resort edukacji i nauki ogłosił wyniki pierwszej edycji programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Do konkursu zgłoszono ponad 570 wniosków, z których wyłoniono 42 projekty, które otrzymały łączne dofinansowanie na prawie 40 milionów złotych.
Jak podawało wcześniej TVN24, 12 z nagrodzonych organizacji, za pieniądze z konkursu kupi lub wybuduje nieruchomości od zera. "To organizacje związane z politykami PiS, urzędnikami państwowymi, Kościołem katolickim, harcerstwem" - pisano.
Jak pisaliśmy, na liście znalazły się również kamienica w Toruniu, biuro w centrum Katowic, obiekt szkoleniowy z widokiem na Smerek, willa w pobliżu jeziora Zegrzyńskiego, budynek z ogrodem we Włocławku, dom w Beskidzie Niskim, apartament w Lublinie, a także kolejne warszawskie kamienice.