Willa plus. Zabrakło na sprzęt do rehabilitacji uczniów. Lista organizacji pominiętych przez MEiN

W ostatnim czasie w mediach zrobiło się głośno na temat willi, którą Fundacja Polska Wielki Projekt zamierza zakupić za 5 milionów złotych z dotacji otrzymanej z programu MEiN. Tymczasem TVN24 pisze o organizacjach, które pieniędzy nie otrzymały, choć o nie wnioskowały. To szkoły terapeutyczne i specjalne, które potrzebują pieniędzy na sprzęt do rehabilitacji i terapii dla swoich uczniów.

Na początku listopada 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 40 milionów złotych na 42 projekty w ramach pierwszej edycji programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" - który w mediach określany jest jako "Willa plus". Największą dotację otrzymała Fundacja Polska Wielki Projekt. Tymczasem TVN24 postanowiło przyjrzeć się organizacjom, którym dotacji odmówiono.

Zobacz wideo Kaleta: Nie widzę problemu w dofinansowaniu Fundacji Polska Wielki Projekt

Organizacje, które nie dostały dofinansowania z MEiN

Pierwszym z takich miejsc jest przedszkole i szkoła terapeutyczna w Izabelinie pod Warszawą. Fundacja Koocham wnioskowała o 4,8 miliona złotych na potrzeby placówki, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Szkoła mieści się w budynku o powierzchni 450 metrów kwadratowych, jednak fundacji nie będzie stać na jej wyposażenie. Ministerialny konkurs miał być nadzieją na pomoc dla 40 kolejnych uczniów. 

Jak czytamy, pozytywne opinie ekspertów miała także Niepubliczna Szkoła Specjalna Układanka, która wnioskowała o 75 tys. zł, które zamierzała przeznaczyć na zakup sprzętu do terapii osób z autyzmem, ADHD i dysleksją. Ona także dofinansowania jednak nie dostała. Podobnie jak Fundacja Pomocy Szkole imienia Edwarda Machniewicza, która wnioskowała o 91 tys. zł - na pięć stanowisk komputerowych, tablicę multimedialną, drukarki. Na 17 wniosków napisanych w ubiegłym roku organizacji udało się dostać dotację tylko z jednego. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Willa przy Łowickiej 39A sprzedawany fundacji Polska Wielki ProjektWilla za pół miliona mniej niż wg wyceny. Kupiła fundacja związana z PiS

5 milionów z konkursu MEiN na willę w Warszawie

4 listopada resort edukacji i nauki ogłosił wyniki pierwszej edycji programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Do konkursu zgłoszono ponad 570 wniosków, z których wyłoniono 42 projekty, które otrzymały łączne dofinansowanie na prawie 40 milionów złotych.

Jak podawało wcześniej TVN24, 12 z nagrodzonych organizacji, za pieniądze z konkursu kupi lub wybuduje nieruchomości od zera. "To organizacje związane z politykami PiS, urzędnikami państwowymi, Kościołem katolickim, harcerstwem" - pisano.

  • Najwięcej, bo 5 milionów złotych, otrzymała Fundacja Polska Wielki Projekt, która za otrzymaną dotację kupiła willę przy ul. Łowickiej 39A w Warszawie. Po siedmiu latach miejsce będzie mogło zostać przeznaczone na cele komercyjne. 
  • Stacja ustaliła także, że kolejną nieruchomość (10-pokojowy dom o powierzchni 443 m kw.) chciała nabyć założona przez Michała Dworczyka Fundacja Wolność i Demokracja. Po publikacji tekstu TVN24 i po kontroli poselskiej posłanek KO, fundacja zawnioskowała o zmianę lokalizacji nieruchomości, stawiając na willę na Saskiej Kępie. "Kwota dofinansowania i cele, do jakich fundacji ma służyć nieruchomość, pozostały bez zmian. Ministerstwo Edukacji wyraziło zgodę na taką zmianę" - pisano.
  • Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon ma natomiast przeznaczyć 4,5 miliona złotych na biurowo-usługowy budynek o powierzchni 540 m kw.
  • Fundacja Dumni z Elbląga, która jesienią otrzymała od MEiN 2,186 miliona złotych, została natomiast właścicielem "posiadłości 2,6698 ha z dwoma domami, dużym tarasem, wiatą na trzy auta, garażem w bryle budynku, domkiem pszczelarza, punktem widokowym obrośnięty piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem", a także domem o powierzchni 514 m kw. 

Jak pisaliśmy, na liście znalazły się również kamienica w Toruniu, biuro w centrum Katowic, obiekt szkoleniowy z widokiem na Smerek, willa w pobliżu jeziora Zegrzyńskiego, budynek z ogrodem we Włocławku, dom w Beskidzie Niskim, apartament w Lublinie, a także kolejne warszawskie kamienice.

Przemysław CzarnekCzarnek broni willi za 5 mln: Środki nie trafiły do lewackich organizacji

Więcej o: