Pogoda. Nurkujący niż Pit naciera. Śnieżyca sunie przez Polskę. IMGW ostrzega, są alerty RCB

Piątek okazał się dla mieszkańców wielu regionów śnieżnym dniem, wszystko za sprawą niżu Pit. Jak informuje IMGW, opady obserwowano w pasie od woj. warmińsko-mazurskiego po małopolskie. Insytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne m.in. w związku z intensywnymi opadami, oblodzeniem i silnym wiatrem. Alerty dla niektórych województw wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa skierowało alerty do mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz części woj. śląskiego i małopolskiego. Alerty dotyczą piątku i soboty, są związane z intensywnymi opadami śniegu.

RCB przekazało w piątek, że możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne, ostrzegło też przed trudnymi warunkami na drogach. Urzędnicy apelują do mieszkańców tych regionów o pozostanie w domach.

"Dziś opady śniegu w całym kraju. Przyrost pokrywy w górach i rejonach podgórskich o 10 cm. Na północy możliwe burze. Temperatura od -6°C na południu do 3°C nad morzem. Wiatr północny, na południu i nad morzem w porywach do 65 km/h, w górach do 90 km/h. Zawieje i zamiecie śnieżne" - wskazał w piątek po południu na Twitterze Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej.

Na stronie internetowej IMGW można śledzić bieżące ostrzeżenia meteorologiczne. Dotyczą one, w zależności od regionu, m.in. silnego wiatru, oblodzenia i intensywnych opadów śniegu.

Zobacz wideo Więźniowie CIA torturowani w Polsce? „Prawdopodobnie popełniliśmy błąd. Bush mógł zostać zmanipulowany" [fragment podcastu „Kwaśniewski Story"]

Pogoda. Intensywne opady śniegu. Winny niż Pit

Instytut wskazywał wcześniej, że opady śniegu zaobserwowano "w pasie od woj. warmińsko-mazurskiego po małopolskie". Winnym jest niż Pit, pod którego wpływem znalazła się aura na terenie naszego kraju. "Ośrodek niżowy nurkuje z północnego zachodu na południowy wschód i wypełnia się nad chłodniejszym lądem. Przynosi on umiarkowane i silne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, które towarzyszą układowi frontów atmosferycznych. Pojawiły się również burze wbudowane w zachmurzenie frontowe oraz za frontem okluzji" - informuje serwis fanipogody.pl

"Od godz. 13 po mieście jeździ 97 pługoposypywarek. Opady póki co nie ustępują, a IMGW wydało ostrzeżenie o oblodzeniu, także uważajcie na siebie!" - zaapelowały w piątek po południu władze Łodzi.

Na stołeczne ulice, którymi kursują autobusy miejskiej, wyjechało 170 pługoposypywarek. Jak przekazały władze Warszawy, pozostałe ulice są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Z kolei władze Zakopanego poinformowały w mediach społecznościowych, że trwa akcja wywozu śniegu z ulic, a "z uwagi na ilość opadów wywozem objęte są również drogi poza ścisłym centrum miasta".

Jak poinformowano, do 3 lutego z dróg wywieziono już 17 tys. m3 śniegu.

Z kolei Polska Agencja Prasowa informowała, że z powodu trudnych warunków sześć samolotów, które miały wylądować na gdańskim lotnisku, zostało skierowanych do innych miast. Odwołano trzy loty z Gdańska.

Więcej o: