Tatry. Turyści uwięzieni w schronisku. "Szlak zamknięty, okien nie widać"

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. TOPR odradza turystom jakiekolwiek wyjścia w góry, bo - jak podkreśla - sytuacja jest "ekstremalnie niebezpieczna". Warunki atmosferyczne uwięziły gości schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) w czwartek (2 lutego) ogłosiło czwarty stopień zagrożenia lawinowego. W związku z tym szlaki turystyczne Palenica Białczańska - Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów są zamknięte do odwołania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Tatry. "Szlak zamknięty, okien nie widać, kilkanaście osób w schronisku"

Okazuje się, osoby, które gościły w schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nie mogą wrócić z gór. Powodem jest decyzja TOPR, a przede wszystkim warunki atmosferyczne. "Szlak zamknięty, okien nie widać, kilkanaście osób w schronisku zostaje do czasu poprawy warunków śniegowych. Na szczęście zapasów mamy dość, wszystkie systemy sprawne, wiec cierpliwie czekamy. Jak tylko będziemy mogli Was ponownie zaprosić, to damy znać" - czytamy we wpisie, który został udostępniony w piątek (3 lutego), na facebookowym profilu schroniska.

Lawina (zdjęcie ilustracyjne)Lawina w Tatrach. "Znajdował się 80 cm pod śniegiem"

Tatry. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu. Ponadto wieje silny wiatr. Lawinowa czwórka - w pięciostopniowej skali - obowiązuje zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór.

Julia Tymoszenko na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników sondażyUkraiński szlaban na wyjazdy zagraniczne. Po aferze z "batalionem Dubaj"

"Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin" - czytamy w komunikacie TOPR.

"Warunki zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków" - apelują ratownicy.

Słowacja. Dwóch wspinaczy w Polski zginęło w Tatrach, porwała ich lawina. 30 stycznia 2023 r.W słowackich Tatrach zginęło dwóch Polaków. Porwała ich lawina

Więcej o: