Kolejne alerty IMGW. Silny wiatr, intensywne opady i zamiecie śnieżne. Na horyzoncie widać jednak wiosnę

IMGW wydał kolejne, pomarańczowe alerty ostrzegające przed silnym wiatrem, który miejscami może osiągać nawet 85 km/h. Oprócz tego w wielu miejscach w kraju obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Dynamiczna i groźna aura nie ustępuje. Synoptycy dają jednak nadzieję na szybsze nadejście wiosny. Zdradzają także, kiedy możemy się jej spodziewać.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco aktualizuje ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. W czwartek 2 lutego kolejne alerty zostały wprowadzone na terenie naszego kraju. Dotyczą w głównej mierze silnych wiatrów i intensywnych opadów śniegu, a także towarzyszących im zamieciom i zawiejom śnieżnym. Synoptycy uspokajają jednak, że niedługo koniec tej dynamicznej i groźnej aury i zapowiadają nadejście wiosny szybciej, niż 21 marca. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ostrzeżenia IMGW. Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne

Najsilniejsze porywy wiatru wciąż będą występować na północy Polski. IMGW wydało ostrzeżenia przed wiatrem, którego średnia prędkość może wynieść około 70 km/h, a w porywach jest w stanie osiągnąć nawet 85 km/h. Żółtym alertem zostały objęte województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskim, opolskim, śląskie, łódzkie.

Oprócz silnego wiatru IMGW ostrzega przed obfitymi opadami śniegu. Żółte alerty informujące o opadach białego puchu, z przyrostem pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm w ciągu 24 godzin, wydano w województwach: dolnośląskim (w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra i kłodzkim), śląskim (w powiatach: żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim i cieszyńskim) oraz w małopolskim (w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, Nowy Sącz i nowosądeckim).

W niektórych powiatach województwa małopolskiego i śląskiego prognozowane są zamiecie i zawieje śnieżne spowodowane intensywnymi opadami i silnym wiatrem.

Synoptycy zdradzają, kiedy nadejdzie wiosna

Kalendarzowa wiosna już za kilka tygodni, jednak pogoda, którą możemy obserwować, nie napawa optymizmem. W najbliższych tygodniach synoptycy przewidują powrót zimy i całodobowy mróz, jednak na horyzoncie widać też wiosnę. 

Synoptycy IMGW uspokajają jednak, że termiczna wiosna może przyjść znacznie szybciej niż ta kalendarzowa, przypadająca na 21 marca. Rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem pogoda.se.pl poinformował, że temperatura w marcu ma być wyższa, niż wynosi norma wieloletnia.

Synoptyk nie podał konkretnej daty, jednak wskazał, że powrotu wiosny na pewno nie możemy spodziewać się w lutym. Ten miesiąc zapowiedziany został jako miesiąc wyjątkowo mroźny, choć w ostatnim czasie pogoda jest bardzo zmienna. 

Rzecznik IMGW wskazał, że podanie dokładniejszych danych nie jest możliwe. - Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego - przejściowego i zmiennego - więc wystarczy chwilowy napływ chłodniejszego powietrza i pogoda jest już inna. Przykład tego mieliśmy przecież na początku stycznia, gdy w naszym kraju pojawiła się, choć na chwilę, właśnie taka wiosna termiczna - mówi w rozmowie z dziennikarzem pogoda.se.pl Grzegorz Walijewski.

Więcej o: